Používám i nosím "nejprohnilejší Západ". Ruským elitám uniká, jak trapně působí

pru jzu pru, jzu
16. 11. 2022 12:30
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se na videu ze summitu G20 na Bali ukázal obklopený výrobky, které ztělesňují podle rétoriky Kremlu „prohnilý Západ“, proti němuž Rusové bojují. Západní značky a řetězce ale podle novináře Ondřeje Soukupa Rusové nepovažují za symbol Západu, nýbrž za důkaz pokroku a urbanizace. „Nevidí v tom žádný rozpor, iPhone je pro ně statusová záležitost,“ komentuje.
Novinář Ondřej Soukup o pokrytectví ruských politiků používajících západní značky | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Po spekulacích o zdravotním stavu zveřejnil Lavrov v pondělí video, na němž se na hotelu jen v šortkách a tričku připravoval na summit G20. Na stole mu přitom ležel jeden z nejnovějších modelů iPhonu, na ruce měl chytré hodinky taktéž od značky Apple a na sobě tričko se jménem amerického umělce Jeana-Michela Basquiata. Ten se v 70. a 80. letech proslavil jako undergroundový umělec, který bojoval proti rasismu a za práva utlačovaných menšin.

"Nemyslím si, že by to byla provokace. Protože nosit západní oblečení, používat západní techniku i auta je pro ruskou elitu úplně normální," komentuje Soukup z Hospodářských novin. "Podle mého názoru jim to nedochází. Třeba konkrétně s iPhony - bývalému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi se mezi lidmi říkalo "ajfončik", čili jako malý iphonek, právě proto, že on byl velký fanoušek této značky," dodává novinář, který se dění v Rusku dlouhodobě věnuje.

Podle Soukupa jsou na tom z hlediska používání západních značek obyčejní Rusové podobně jako kremelská elita. "Iphone je statusová záležitost. A je jim úplně jedno, že je to americký výrobek, byť tedy vyrobený v Číně. Mercedes je pro ně statusová záležitost, nikoliv německý vůz. To je věc, kterou si vůbec nepřipouštějí," podotýká Soukup.

Co ale naopak mezi tamními obyvateli vyvolává pozornost, jsou honosné nemovitosti významných ruských osobností v zemích Západu. "Ve chvíli, kdy slavný televizní propagandista Vladimir Solovjov každý týden hřímá o prohnilém Západu a o tom, jak je potřeba se obětovat, když všichni v zásadě vědí, že má dvě vily na březích severoitalských jezer, tak tam už to trochu rezonuje," zdůrazňuje Soukup.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde novinář také popisuje, jak Rusové přistupují ke známým západním řetězcům rychlého občerstvení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Stržená trolej přerušila provoz tramvají v Holešovicích

Porucha trakčního vedení přerušila v Praze kolem 21:30 provoz tramvají mezi zastávkami Výstaviště a Nádraží Holešovice. Provoz je ale omezen téměř v celých Holešovicích. Podle webu dopravního podniku by provoz pěti tramvajových linek mohl být v postiženém úseku obnoven zhruba hodinu po půlnoci.

Poruchu na troleji způsobil podle dopravního podniku nadměrný náklad. "Náhradní doprava není zavedena z důvodu neprůjezdnosti úseku," uvedl dopravce. Zároveň vyzval cestující, aby využili linku metra C do stanice Vltavská.

Tramvaje linek 1, 6, 17, 25 a 36 jezdí odklonem. Linky 1, 6 a 25 jsou odkloněny přes Těšnov a Invalidovnu, linka 17 přes Karlín a dále na Palmovku a Vychovatelnu. Linka 36 jezdí přes Florenc, Invalidovnu, Palmovku a Vychovatelnu.

před 6 hodinami

Dubovská se poprvé v sezoně nevešla do dvacítky

Lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu v americkém Killingtonu dvaadvacátou příčku a poprvé v této sezoně Světového poháru se nevešla do první dvacítky. První výhru ve slalomu v elitním seriálu mohla oslavit Švýcarka Wendy Holdenerová, která byla před dnešním závodem už třicetkrát na stupních vítězů, ale nikdy nezvítězila. Tentokrát se podělila o první příčku se Švédkou Annou Swennovou Larssonovou, pro niž to byla rovněž vítězná slalomová premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy