Foto: Nejen Žatec. Na seznam UNESCO se dostala i kyklopská a vikingská architektura

Foto: Nejen Žatec. Na seznam UNESCO se dostala i kyklopská a vikingská architektura
Krajina Uruq Bani Ma'aridv Saudské Arábii se nachází na západním okraji Ar-Rub' al-Chálí, která je známá jako pravděpodobně největší souvislé písečné moře a jediná velká tropická písečná poušť v Asii. Proto byla připsána na seznam UNESCO.
Anhydritové jeskyně v italské oblasti Emilia-Romagna jsou jedinými epigenetickými jeskyněmi na světě. Nachází se zde nejhlubší anhydritová jeskyně na světě a největší solný krasový pramen Itálie. Nově patří na seznam UNESCO.
Po celém Dánsku se rozkládá řada podobných pevností, které Vikingové postavili ve velmi omezeném časovém rozmezí a s pozoruhodnou symetrií. Tyto pevnosti patří v Dánsku k nejvýznamnějším archeologickým pozůstatkům z doby vikinské. Nově jsou zapsané na seznam UNESCO.
V oblasti pohoří Hengduan v čínském Jün-nanu byly v posledních letech objeveny divoké čajovníky staré přibližně 2700 let, napůl divoké a napůl pěstované čajovníky starší než 1000 let a dobře zachovalé velké starobylé čajové plantáže Pu'er s čajovníky starými sto až tisíc let, což z ní činí jednu z oblastí, kde se nejdříve využívaly čaje. Díky tomu byla oblast zapsána na seznam UNESCO.
Foto: Seznam UNESCO, Ar Maniyarasan R
Dominika Perlínová Dominika Perlínová, UNESCO
Aktualizováno před 18 hodinami
Pět desítek kulturních i přírodních památek se ucházelo o zápis na seznam světového dědictví UNESCO. Organizace minulý týden nominace postupně schvalovala. Za Česko se seznam rozšířil o Žatec a krajinu žateckého chmele, komise ale podpořila i o sloupy z doby bronzové v Mongolsku nebo hedvábné stezky v Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu. Prohlédněte si nové památky světového dědictví.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy