Madrid - Objevitel Nového světa Kryštof Kolumbus se proslavil jako schopný mořeplavec, ale z lidské stránky měl údajně mnoho vad. Uvnitř: GRAFIKA

V úřadě guvernéra první španělské kolonie Santo Domino v Americe se projevil jako krutý vládce a chamtivec.

Vyplývá to z nově publikovaných dokumentů nalezených nedávno ve španělských archivech, píše agentura AFP.

Listiny objevili španělští vědci loni mezi dokumenty uchovávanými ve Valladolidu v centrální části země.

Historička Consuelo Varelová jako přední znalec Kolumbova života podrobila nález vědecké analýze a dospěla ke zjištění, že Kolumbus kolonii řídil "jako tyran" a že se přitom choval jako "velký chamtivec".

Dokument shrnuje na 46 stranách svědectví 23 osob, které přispěly k tomu, že Kolumbus byl nakonec z rozkazu Franciska de Bobadilly přepraven z Nového světa do Španěl v železech a že přišel o svůj titul vicekrále a guvernéra Indií.

Hrabivý obchodník prahnoucí po bohatství a slávě

Doktorka Varelová zjistila, že Kolumbus i jeho bratři, kteří ho v kolonii doprovázeli, se chovali jako skuteční tyrani a "uplatňovali spravedlnost bez soudů, neposkytovali kolonistům potraviny a nedovolovali domorodcům křtít děti, aby je tak mohli využívat jako otroky".

Kolumbus byl podle ní hrabivý obchodník prahnoucí po bohatství a slávě, který neváhal karibské domorodce prodávat do otroctví.

Vědkyně navíc během svých studií dospěla k poznání, že Kolumbus nebyl "ani  žádný mimořádný mořeplavec, ani dobrý otec" svým dětem.

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)