Nové důkazy: Kolumbus byl tyran

Red Zah, ČTK
15. 7. 2006 21:35
Madrid - Objevitel Nového světa Kryštof Kolumbus se proslavil jako schopný mořeplavec, ale z lidské stránky měl údajně mnoho vad. Uvnitř: GRAFIKA

V úřadě guvernéra první španělské kolonie Santo Domino v Americe se projevil jako krutý vládce a chamtivec.

Vyplývá to z nově publikovaných dokumentů nalezených nedávno ve španělských archivech, píše agentura AFP.

Svědectví o Kolumbovi nalezeno

Listiny objevili španělští vědci loni mezi dokumenty uchovávanými ve Valladolidu v centrální části země.

Foto: Martina Běhounková

Historička Consuelo Varelová jako přední znalec Kolumbova života podrobila nález vědecké analýze a dospěla ke zjištění, že Kolumbus kolonii řídil "jako tyran" a že se přitom choval jako "velký chamtivec".

Právě letos se slavilo 500. výročí mořeplavcova úmrtí.

Dokument shrnuje na 46 stranách svědectví 23 osob, které přispěly k tomu, že Kolumbus byl nakonec z rozkazu Franciska de Bobadilly přepraven z Nového světa do Španěl v železech a že přišel o svůj titul vicekrále a guvernéra Indií.

Hrabivý obchodník prahnoucí po bohatství a slávě

Doktorka Varelová zjistila, že Kolumbus i jeho bratři, kteří ho v kolonii doprovázeli, se chovali jako skuteční tyrani a "uplatňovali spravedlnost bez soudů, neposkytovali kolonistům potraviny a nedovolovali domorodcům křtít děti, aby je tak mohli využívat jako otroky".

Kolumbus byl podle ní hrabivý obchodník prahnoucí po bohatství a slávě, který neváhal karibské domorodce prodávat do otroctví.

Vědkyně navíc během svých studií dospěla k poznání, že Kolumbus nebyl "ani  žádný mimořádný mořeplavec, ani dobrý otec" svým dětem.

 

Právě se děje

Další zprávy