Nová čísla: Ve válce v Iráku zemřelo půl milionu lidí

ČTK ČTK
16. 10. 2013 8:15
Americká studie uvádí mnohem vyšší počty mrtvých, než se až dosud tvrdilo.
Irák.
Irák. | Foto: Reuters

Washington - Téměř půl milionu lidí zemřelo v souvislosti s válkou v Iráku od invaze Spojených států v roce 2003. Vyplývá to z americké akademické studie, z níž ve středu citovala agentura AFP.

Počet uváděný studií je mnohem vyšší než zhruba 115 000 násilných úmrtí civilistů, což je počet, k němuž došla britská skupina Iraq Body Count.

Ta zakládá počet obětí na zprávách médií, záznamů nemocnic a márnic a také na oficiálních zdrojích i informacích nevládních skupin.

Odchod Američanů z Iráku.
Odchod Američanů z Iráku. | Foto: Reuters

Nejnovější odhad sestavili univerzitní badatelé v USA, Kanadě a iráckém Bagdádu ve spolupráci s iráckým ministerstvem zdravotnictví. Zapracovali do něj nejen násilná úmrtí, ale také smrt lidí spojenou s invazí, povstáním a sociálními nepokoji, jíž bylo možné se vyhnout.

Příčinou většiny nově zaznamenaných úmrtí bylo násilí. Zhruba třetina ale byla s válkou v zemi spojena nepřímo.

Jde například o případy, kdy měla žena potíže při porodu, ale nemohla opustit dům a vyhledat lékařskou pomoc kvůli bojům. Když lidé vypili kontaminovanou vodu nebo se pacient nedočkal pomoci v nemocnici, protože zaměstnanci byli zavaleni válečnými oběťmi, uvedla hlavní autorka studie Amy Hagopianová z Washingtonské univerzity.

"To všechno jsou nepřímá úmrtí, ale jsou důležitá," řekla Hagopianová AFP.

Cílem studie podle ní bylo poskytnout pravdivější obrázek toho, jaké utrpení přináší válka, a přimět vlády, aby si důkladně rozmyslely, jaké škody mohou způsobit případnou invazí. "Je důležité, aby lidé chápali následky vyvolání války na veřejné zdraví na to, jak místní obyvatelé žijí. Ta země se navždy změnila," uvedla Hagopianová.

 

Právě se děje

Další zprávy