Oslo - Je rozhodnuto. Nobelovu cenu za mír pro rok 2014 získali Ind Kailáš Satjárthí a Pákistánka Malalaj Júsufzajová, která se stala historicky nejmladší laureátkou.
Jména vítězů oznámil Thorbjørn Jagland, předseda norského Nobelova výboru.
Sedmnáctiletá pákistánská školačka Malalaj Júsufzajová přežila atentát komanda Tálibánu a vede osvětovou kampaň za vzdělávání dívek a žen v Pákistánu a Afghánistánu. Jako o favoritce na cenu za mír se o ní mluvilo už loni.
Šedesátiletý Kailáš Satjárthí se dlouhodobě věnuje boji za práva dětí. Výbor ho ocenil za to, kterak - s velkou osobní odvahou - stanul v čele pokojného hnutí, jež má ukončit vykořisťování dětí kvůli finančnímu zisku.
Boj proti útlaku
Satjárthí podle Nobelova výboru s "obrovskou osobní odvahou udržuje Gándhího tradici". "Přispěl ke zrodu důležitých mezinárodních smluv o právech dítěte," píše se ve zdůvodnění.
"I přes své mládí Malalaj Júsufzajová již několik let bojuje za právo dívek na vzdělání a ukazuje, že i děti a mladí lidé mohou přispět ke zlepšení své vlastní situace. Ona sama to udělala za velmi nebezpečných okolností. Prostřednictvím svého hrdinného boje se stala vůdčí bojovnicí za právo dívek na vzdělání."
"Boj proti útlaku a za práva dětí a mladistvých je v souladu s 'bratrstvím mezi národy', které Alfred Nobel zmiňuje ve své poslední vůli jako jedno z kritérií pro Nobelovu cenu za mír," uvedl Thorbjørn Jagland.
Rekordní počet nominací
Nobelova cena za mír bude předána v norském Oslu, a to na tradičním slavnostním ceremoniálu, který se koná 10. prosince, tedy v den výročí úmrtí Alfreda Nobela.
Ocenění je spojeno s finanční odměnou osm milionů švédských korun, tedy v přepočtu více než 24 milionů Kč.
Letošní rok byl rekordní. Nobelův výbor přijal 278 nominací, což je nejvíce v historii. Nešlo přitom zdaleka jen o jednotlivce - na seznamu nominovaných se objevilo i 47 organizací.
Každoročně to s sebou nese řadu spekulací, ovšem tipy na vítěze Nobelovy ceny za mír vycházejí jen zřídkakdy. Letos byl za favorita pokládán papež František.
Německý zpravodajský server Spiegel Online před vyhlášením výsledku v redakčním komentáři upozornil, že tentokrát - v době tolika hrozných válek po celém světě - by cenu za mír neměl získat nikdo.