Haag - Dlouho to vypadalo, že bez Strany pro svobodu populisty Geerta Wilderse nepůjde v Nizozemsku pravicová koalice vůbec sestavit. Dokonce hrozilo, že by politik proslulý útoky proti muslimům mohl požadovat premiérské křeslo.
Hospodářská krize ale obrátila pozornost Holanďanů jiným směrem a do čela žebříčku popularity politických stran se nyní vyšvihli liberálové vedení někdejším manažerem společnosti Unilever Markem Ruttem.
Od něj se také očekává, že bude sestavovat vládu, která má vzejít ze středečních parlamentních voleb. Jeho velmi pravděpodobným koaličním partnerem budou křesťanští demokraté dosavadního předsedy vlády Jana Petera Balkenendeho. K sestavení vlády budou ale zřejmě potřebovat podporu malé strany liberální levice D66.
Krátce předtím, než se favority voleb stali v dubnu liberálové, vedla žebříčky popularity nizozemská Strana práce. Ta je však nyní až druhá a nezdá se, že by její nový předseda, bývalý starosta Amsterdamu Job Cohen, našel na levici dostatek spojenců, aby měl ve stopadesátičlenném parlamentu většinu.
Nizozemsko, v němž se počítá s každým
Deficit rozpočtu se má letos v Nizozemsku vyšplhat na 6,3 procenta hrubého domácího produktu a obyvatelstvo začíná vkládat své naděje právě do Rutteho.
Jeho plán úspor, v jejichž rámci by země ušetřila v příštích pěti letech dvacet miliard eur, Cohen odsoudil s tím, že je příliš ambiciózní a poškodí méně majetné vrstvy.
"Nemáme v úmyslu seškrtat rozpočet tak, že to bude pro ekonomiku znamenat smrt," varoval voliče před Ruttem. "Zaručíme, aby si lidé mohli podržet svá pracovní místa. Potřebujete politiky, kteří pracují společně na řešeních, a Nizozemsko, v němž se počítá s každým."
Liberálové by podle posledních průzkumů měli získat 36, Strana práce 29, křesťanští demokraté 24 a Strana pro svobodu 16 parlamentních křesel.