Soul - Jižní Korea často přezdívá své blížící se zimní olympiádě "mírové hry". Její severní totalitní soused na ně nakonec vysílá malý olympijský tým i jednoho z nejvýše postavených politiků v zemi, předsedu Nejvyššího lidového shromáždění KLDR Kim Jong-nama.
Sportovci obou zemí budou navíc během pátečního úvodního ceremoniálu pochodovat pod jednou vlajkou. Společně trénovali už před začátkem olympijských her a vytvořili dohromady ženský hokejový tým.
Podle Američanů je ale "malé korejské jaro" jen dalším úhybným manévrem taktizujícího severokorejského diktátora Kim Čong-una. Těsně před začátkem olympiády proto znovu varují, že na podstatě Kimova režimu se nic nemění.
"Žádný režim nepronásledoval své občany více a brutálněji než krutá diktatura v Severní Koreji," zopakoval Trump minulý týden ve svém vystoupení v americkém Kongresu.
Během něj také přivítal manžele Freda a Cindy Warmbierovy - rodiče mladého Američana Otta, který utrpěl vážná zranění během věznění v Severní Koreji. Na jejich následky po převozu do USA zemřel.
Applause for Fred and Cindy Warmbier, the parents of the Otto Warmbier, who died after being held in captive in North Korea. #SOTU pic.twitter.com/QgP7UuiGk4
— Jesse Foster (@Jesse__Foster) January 31, 2018
"Otta systematicky mučil a záměrně zranil Kim Čong-un a jeho režim. Nebyla to náhoda," řekl navíc Fred Warmbier loni v září stanici CNN.
Je to jen úhybný manévr
Americký viceprezident Mike Pence teď bere Freda Warmbiera na olympiádu do Jižní Koreje a chce tam za celé USA předat podobný vzkaz. "Viceprezident hodlá připomenout světu, že cokoliv Severní Korea dělá kolem olympiády, je jen pokus zakrýt skutečnost, že jde o nejbrutálnější a nejrestriktivnější režim na světě," řekl Penceův poradce pod podmínkou anonymity americkému portálu Axios.
"Viceprezident bude při jakékoliv příležitosti poukazovat na represe v Severní Koreji a na zotročování vlastních lidí. Nedovolíme, aby propaganda KLDR ovládla olympijskou atmosféru," dodal poradce Trumpovy "pravé ruky".
Kimův režim chystá na čtvrtek 8. února, tedy den před začátkem olympiády, velkou vojenskou přehlídku. Předvedení "stovek" mobilních odpalovacích zařízení a raket má být pokusem "vyděsit Američany k smrti", potvrdily stanici CNN dva vysoce postavené americké diplomatické zdroje.
Podle Bílého domu je to další důkaz toho, že Západ musí zůstat vůči KLDR velmi ostražitý a poukazovat na nebezpečnou podstatu jejího fungování. I proto pozval Donald Trump minulý pátek do Oválné pracovny uprchlíky ze Severní Koreje.
"Jde o skvělé lidi, kteří neuvěřitelně trpěli," prohlásil americký prezident během setkání s novináři.
Případ Warmbier
Olympijská mise Freda Warmbiera, otce mladého Američana, který zemřel po věznění v KLDR, má být dalším podobným vzkazem.
Otto Warmbiera zatkli Severokorejci 2. ledna 2016 během turistického zájezdu do KLDR. Důvod byl téměř nevinný - údajný pokus o krádež propagandistického plakátu, který visel na hotelu v Pchjongjangu.
Totalitní režim odsoudil mladého studenta k 15 letům vězení a těžkých prací za protistátní činnost. Warmbier poté zmizel z dohledu diplomatů i rodiny. Loni v červnu se ale Washingtonu podařilo dojednat jeho přesun do Spojených států.
Dvaadvacetiletý mladík se vrátil v otřesném stavu. Podle rodičů byl hluchý a slepý a ležel na nosítkách. Po několika dnech od návratu zemřel. Lékaři zjistili, že měl už z vězení v Severní Koreji velmi těžce poškozený mozek - kvůli mučení, brutálnímu zacházení nebo zanedbané péči.
Režim diktátora Kim Čong-una jakékoliv mučení i podíl na smrti Warmbiera popřel.