Netanjahuovi hrozí stíhání kvůli korupci. Policie vychází ze lží, předčasné volby nebudou, tvrdí

ČTK ČTK
14. 2. 2018 11:57
Podle izraelských médií začalo odpočítávání posledních dní Benjamina Netanjahua coby premiéra. On sám korupční kauzu odmítá.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že jeho vláda je stabilní a předčasné volby se neplánují. Šéf kabinetu to řekl v televizi v reakci na úterní zprávu, podle které policie doporučila prokuratuře jeho stíhání za údajné braní úplatků.

Izraelský tisk píše, že začalo odpočítávání posledních Netanjahuových dní v úřadu. Premiérův advokát Amit Hadad ale tvrdí, že policie vycházela ze lživých svědectví.

Podle policie premiér od filmového producenta Arnona Milchana výměnou za výhody přijal dary za 750 000 šekelů (4,4 milionu korun).

Hadad ale řekl, že suma je "nadhodnocená, nesprávná a fakty nepodložená". Netanjahu podle něj "nepřijal úplatek ani jeden den, rok, nikdy". V Milchanův prospěch prý intervenoval v jediném případě, a to v kauze víz.

"Ujišťuji vás, že vládní koalice je stabilní. Nikdo, já ani nikdo jiný, neplánuje volby. Budeme spolupracovat ve prospěch izraelských občanů do konce volebního termínu," řekl Netanjahu. Konečné slovo v rozhodnutí o premiérově stíhání má generální prokurátor, který se ale podle tisku může vyjádřit i za několik měsíců. Mandát současné vlády končí v roce 2019, ale většina parlamentních voleb v Izraeli v minulosti byla předčasná.

"Pokus o státní převrat"

Opozice Netanjahua vyzvala k rezignaci a vůdce Strany práce Avi Gabbaj řekl, že premiérovi spojenci si musejí zvolit mezi dodržováním zákona a podporou Netanjahua.

Ministr financí Moše Kahlon, jehož strana Kulanu je pro vládní koalici zásadním spojencem, sdělil, že by měly přestat útoky na policii a že by soudní systém měl mít prostor pracovat bez nátlaku.

Netanjahuova strana Likud premiéra brání. Poslanec David Amsalem policii ostře kritizoval a prohlásil, že se dopustila "pokusu o státní převrat".

"Jsou věci, které jsou v demokratické společnosti zakázány, a toto je jedna z nich," řekl ve středu. Ministryně kultury Miri Regevová řekla, že vše, co se označuje jako úplatek od Milchana, byl pouze "projev vztahu dvou přátel".

Dvě různé kauzy

Premiér je vyšetřován v souvislosti se dvěma kauzami, označovanými čísly 1000 a 2000. V první jde o úplatky od Milchana a australského podnikatele Jamese Packera. Cenné dary od nich putovaly k Netanjahuovi i jeho ženě.

V kauze 2000 se jedná o údajný úplatek, podvod a zneužití důvěry v případě dohody s vydavatelem listu Jediot achronot Arnonem Mozesem. Účelem prý bylo zaplatit příznivější zpravodajství a oslabit vliv listu Israel hajom. Tento list patří někdejšímu Netanjahuovu příznivci a štědrému sponzorovi amerických republikánů, americkému podnikateli Sheldonovi Adelsonovi. Izraelská policie loni vyslechla jeho i jeho ženu a Adelson tehdy řekl, že byl zprávou o Netanjahuových kontaktech s Mozesem zklamán a rozhořčen.

Klíčovou výpovědí je prohlášení vůdce strany Budoucnost existuje Jaira Lapida. Ten uvedl, že Netanjahu prosadil rozšíření zákona, který osvobodil jeho štědré příznivce o miliony dolarů na daních. Lapid se pak stal terčem útoků premiérových spojenců.

 

Právě se děje

Další zprávy