Nepřijatelné. Británie odmítá, aby EU po brexitu dohlížela na hospodářskou soutěž

ČTK ČTK
17. 2. 2020 23:21
Pro Británii je nepřijatelné, aby na férové podmínky hospodářské soutěže v obchodních záležitostech dohlížela po brexitu Evropská unie. V Bruselu to řekl hlavní britský vyjednavač David Frost. Británie po odchodu z EU vstoupila 1. února do takzvaného přechodného období. Do konce roku chce vyjednat s EU obchodní dohodu.
Foto: Reuters

Británie se podle Frosta nenechá hrozbami z Bruselu ovlivnit a je připravena po konci přechodného období s blokem 27 zemí obchodovat i na základě pravidel Světové obchodní organizace (WTO).

"Zmínky o tom, že nastanou problémy v obchodě, nás neděsí," řekl Frost v přednášce na univerzitě v Bruselu. "Nežádáme nic speciálního, žádáme jednoduchou dohodu o volném obchodu," dodal.

"Ústředním bodem naší vize je, že musíme být schopni přijímat zákony, které nám vyhovují," zdůraznil brexitový vyjednavač, který se v řeči označil za "jednoho z mála britských diplomatů, kteří hlasovali pro brexit".

Podle agentury Reuters bylo Frostovo dnešní vystoupení reakcí na proslov, který v lednu pronesla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na vysoké škole LSE v Londýně. Řekla tehdy mimo jiné, že bez prodloužení přechodného období nebude možné dojednat všechny detaily vzájemných vztahů EU a Británie.

O pobrexitové obchodní dohodě by se mělo začít jednat od počátku března. Čas budou mít týmy Davida Frosta a hlavního unijního vyjednavače Michela Barniera do konce roku, kdy skončí přechodné období. Britský premiér Boris Johnson odmítá přechodné období prodloužit. Během něj totiž Británie musí dodržovat unijní pravidla, na jejichž podobu ale již nemá vliv.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy