Nepřijatelné. Británie odmítá, aby EU po brexitu dohlížela na hospodářskou soutěž

ČTK ČTK
17. 2. 2020 23:21
Pro Británii je nepřijatelné, aby na férové podmínky hospodářské soutěže v obchodních záležitostech dohlížela po brexitu Evropská unie. V Bruselu to řekl hlavní britský vyjednavač David Frost. Británie po odchodu z EU vstoupila 1. února do takzvaného přechodného období. Do konce roku chce vyjednat s EU obchodní dohodu.
Foto: Reuters

Británie se podle Frosta nenechá hrozbami z Bruselu ovlivnit a je připravena po konci přechodného období s blokem 27 zemí obchodovat i na základě pravidel Světové obchodní organizace (WTO).

"Zmínky o tom, že nastanou problémy v obchodě, nás neděsí," řekl Frost v přednášce na univerzitě v Bruselu. "Nežádáme nic speciálního, žádáme jednoduchou dohodu o volném obchodu," dodal.

"Ústředním bodem naší vize je, že musíme být schopni přijímat zákony, které nám vyhovují," zdůraznil brexitový vyjednavač, který se v řeči označil za "jednoho z mála britských diplomatů, kteří hlasovali pro brexit".

Podle agentury Reuters bylo Frostovo dnešní vystoupení reakcí na proslov, který v lednu pronesla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na vysoké škole LSE v Londýně. Řekla tehdy mimo jiné, že bez prodloužení přechodného období nebude možné dojednat všechny detaily vzájemných vztahů EU a Británie.

O pobrexitové obchodní dohodě by se mělo začít jednat od počátku března. Čas budou mít týmy Davida Frosta a hlavního unijního vyjednavače Michela Barniera do konce roku, kdy skončí přechodné období. Britský premiér Boris Johnson odmítá přechodné období prodloužit. Během něj totiž Británie musí dodržovat unijní pravidla, na jejichž podobu ale již nemá vliv.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy