Nepokoje v Turecku: Vicepremiér se omluvil zraněným

ČTK ČTK, Jana Černá
4. 6. 2013 16:27
Během protestů byly podle nevládních organizací zraněny až dva tisíce lidí
Demonstrace v Turecku pokračují.
Demonstrace v Turecku pokračují. | Foto: Reuters

Istanbul - Turecké protivládní demonstrace mají druhou oběť. V pondělí zemřel dvaadvacetiletý muž zraněný během protestu na jihu Turecka.

Prokuratura ovšem vyloučila, že v nemocnici podlehl střelnému zranění, jak informovala turecká soukromá televize NTV.

Místopředseda vlády Bülent Arinç se v úterý omluvil všem lidem zraněným během střetů s policií, ale zároveň vyzval k okamžitému ukončení protestů, které trvají již pět dní a vyžádaly si také stovky zraněných.

"Abdullaha Comerta vážně zranily střely, které vypálila neznámá osoba," uvedla NTV s odvoláním na vládu provincie Hatay, která sousedí se Sýrií.

Podle dnešního sdělení prokuratury však pitva ukázala, že hlavou zemřelého neprošla žádná střela. Místo toho je v jednom místě lebka proražena, zřejmě po úderu nějakým předmětem.

Fotogalerie: Pryč s islamistou, bouří mladí Turci

Schůzka s protestanty

"Omlouvám se všem, kteří se stali obětí násilí, protože mají zájem o ochranu životního prostředí," prohlásil Arinç na tiskové konferenci v Ankaře. Omluvu však odmítl těm, kteří se dopouštěli násilí a ničili věci.

Vicepremiér zároveň vyzval tureckou veřejnost, aby okamžitě zastavila protesty, a slíbil, že se ještě v úterý sejde s některými organizátory původních protestů, jejichž cílem byla záchrana parku v Istanbulu.

"Vyzývám všechny odbory, všechny politické strany a všechny ty, jimž leží Turecko na srdci, aby to udělali (zastavili protesty) dnes," prohlásil.

Pořádkové síly použily slzný plyn proti demonstrantům v Istanbulu a v Ankaře, kde protesty proti vládě premiéra Recepa Tayyipa Erdogana a jeho islámské Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) trvaly do pozdní pondělní noci. Demonstranti to opláceli házením kamenů po policistech. Protesty se konají ale i v mnoha dalších tureckých městech.

Už v pondělí bylo v souvislosti s demonstracemi hlášeno první úmrtí. Dvacetiletý Mehmet Ayvalitas zemřel poté, co do skupiny demonstrantů v Istanbulu najel vůz taxi.

Přes dva tisíce zraněných?

Protesty v Ankaře.
Protesty v Ankaře. | Foto: Reuters

Pořádkové síly demonstrace tvrdě potlačují, což už kritizovaly například i Spojené státy.

Podle nevládních organizací a místních lékařů, které citovala agentura AFP, během pětidenních protestů utrpělo zranění jen v Istanbulu a v Ankaře přes 2000 lidí. Vládní mluvčí však uvedl, že v celém Turecku je od začátku demonstrací hlášeno 300 zraněných.

Zpočátku poklidné protesty vypukly minulý týden na istanbulském Taksimském náměstí, původně kvůli plánu pokácet stromy v tamním parku, kde se chystá kontroverzní developerský projekt.

Postupně se ale podle listu Le Monde proměnily v obrovské hnutí proti politice šéfa vlády, opírajícího se o násilné policejní represe a nadměrné používání síly.

Hnutí vykrystalizovalo z nahromaděného odporu od krajně levicové části politického spektra po pravici proti Erdoganově monopolizaci moci, která již trvá deset let.

Světská veřejnost se stále více a každodenně rozhorluje nad pronikáním náboženství do veřejné sféry a nad tím, jak Erdogan náboženství využívá k vládnutí, poznamenal francouzský deník.

 

Právě se děje

Další zprávy