Moskva - Těsně před premiérou černé komedie "Stalinova smrt" v ruských kinech, naplánované na 25. ledna, se v zemi znovu zvedla vlna odporu proti satirickému britsko-francouzskému snímku o Josifu Vissarionoviči Stalinovi.
Podle agentury TASS proto ruské ministerstvo kultury v úterý zrušilo předchozí souhlas s promítáním filmu a posunulo jej o půl roku. Vyslyšelo tak členy svého poradního orgánu, uvádí ruský server Meduza.
Snímek podle kritiků uráží sovětskou historii a jeho promítání je nevhodné v souvislosti s blížícím se 75. výročím bitvy u Stalingradu na konci ledna. A také kvůli prezidentským volbám v Rusku, které se konají v březnu.
Mikhalkov and other Russian cultural figures want @aiannucci’s “Death of Stalin” premiere this Thurs put off until after 75th anniversary of end of Battle of Stalingrad on Feb. 2.https://t.co/7T42kukqXL pic.twitter.com/IPx66RfbsK
— Tom Parfitt (@parfitt_tom) January 23, 2018
"V tom filmu se pošlapávají naše historické symboly - sovětská hymna, vyznamenání, medaile. Maršál Žukov je tam vykreslen jako hlupák. Kromě toho je ve snímku příliš násilí, což odporuje zákonům," řekl ruským médiím člen poradního výboru při ruském ministerstvu kultury a dlouhodobý kritik filmu Pavel Požigajlo.
Členové poradního výboru zhlédli snímek 22. ledna, uvedl jeden z nich pro server RBK. Podle něj ho označili za "pobuřující" s tím, že nemá "žádnou historickou ani uměleckou hodnotu".
Členy poradního orgánu ministerstva kultury jsou známý ruský režisér Nikita Michalkov a další vlivní umělci. Náměstek ruského ministra kultury Vladimir Aristarchov médiím už dříve potvrdil, že film je z právního hlediska v pořádku.
Britsko-francouzská černá komedie Stalinova smrt (The Death of Stalin) režiséra Armanda Iannucciho parodicky líčí moment skonu Josifa Vissarionoviče Stalina v roce 1953. A taky následný chaos a boj o moc v Kremlu. Brzy po svém promítání na Západě vyvolala v Rusku velké vášně.
Stalinova popularita stoupá
Vlivný ministerský poradce Pavel Požigajlo film už loni označil za "plánovanou provokaci" s cílem rozzlobit ruské komunisty. Černá komedie o Stalinovi je podle něj součástí "západního spiknutí" proti Rusku - má rozeštvat lid v zemi a tím ji destabilizovat.
Mluvčí ruských komunistů Alexandr Juščenko loni označil film za "odporný". Podle tajemníka komunistické strany Sergeje Obuchova je snímek "další formou psychologické války" proti Rusku a "diskreditací lídrů země".
Ruský prokremelský deník Vzgljad zase snímek označil za "hnusnou parodii od outsiderů, kteří o našich dějinách nic nevědí".
Stalinova popularita přitom v posledních letech v Rusku roste. Úměrně tomu, jak sílí konfrontace současného prezidenta Vladimira Putina se Západem - zejména kvůli ruské anexi Krymu nebo válce v Sýrii.
Rusové dokonce loni v červnu zvolili brutálního sovětského diktátora za největší historickou osobnost. Za Stalinem tehdy skončili na děleném druhém místě současný prezident Vladimir Putin a básník Alexandr Puškin. Průzkum provedlo nezávislé středisko Levada.
Zachováváme ruské dějiny
Pozornost vyvolaly v minulosti i nové ruské školní učebnice, v nichž byl komunistický diktátor zobrazován v pozitivním světle, nebo zrekonstruovaná stanice moskevského metra, jejíž stěny zdobí stará sovětská hymna oslavující Stalina.
Kritiku lidskoprávních organizací vyvolalo loni v září i zařazení Stalinovy busty do tzv. Aleje vůdců v jednom z moskevských parků. Doposud v něm byly jen portréty významných ruských monarchů. Podle ruské vojensko-historické organizace, kterou založil sám prezident Putin, mělo umístění sochy Stalina, ale i dalších komunistických vůdců jako V. I. Lenina nebo Nikity Chruščova, pomoci zachovat ruské dějiny.
"Alej vůdců je symbolem kontinuity naší historie, historie bez vyškrtnutých jmen, bez zapomenutých událostí a období," citovala agentura RBK náměstka ruského ministra kultury Alexandra Žuravského.