"Vykolejte vlaky, otravte vodu." Američtí neonacisté chystali vládu bílé rasy

Helena Truchlá Helena Truchlá
28. 1. 2020 19:47
Organizací The Base (v překladu Základna) se dlouhodobě zabývá protiteroristická jednotka v americké kontrarozvědce FBI. Podle vyšetřovatelů je "rasově motivovaná, násilná a extremistická". Její členové usilují o "urychlení pádu vlády Spojených států, vyvolání rasové války a založení bílého etnického státu". Nyní britská média odhalila, kdo extremisty na dálku řídí.
Podle FBI členové organizace usilují o "urychlení pádu vlády Spojených států, vyvolání rasové války a založení bílého etnického státu". Ilustrační foto.
Podle FBI členové organizace usilují o "urychlení pádu vlády Spojených států, vyvolání rasové války a založení bílého etnického státu". Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Americké úřady tento měsíc obvinily sedm členů skupiny z řady trestných činů, včetně vražedného spiknutí, zločinů z nenávisti a nezákonného držení zbraní. Identita jejich vůdce byla však dlouho neznámá.

Podle nového zjištění serveru BBC a listu The Guardian je jím šestačtyřicetiletý Američan Rinaldo Nazzaro, který momentálně bydlí v Rusku. Prozradila jej mimo jiné série videí a fotografií, které se objevily na internetu a na základě nichž novináři dokázali zrekonstruovat jeho příběh. 

Nazzaro, absolvent prestižních amerických škol, žije od léta 2018 v Petrohradu. Se svou ruskou manželkou a dvěma dcerami si pořídil luxusní nemovitost. Jeho žena, podle vlastních životopisných údajů pracovnice banky, žila ve Spojených státech zhruba od roku 2008, Nazzara si vzala o čtyři roky později. 

Ve stejnou dobu, kdy se rodina přesunula do Ruska, vznikla podle FBI organizace The Base. Nazzaro z účtů na sociálních sítích, kde vystupoval pod přezdívkou "Normanský oštěp", verboval dobrovolníky se znalostmi o vědě a technologiích, tajných informacích, zbraních a taktice nebo sebeobraně.

Podporovatelé pomocí šifrované on-line komunikace domlouvali útoky na synagogy a zakládali výcvikové tábory. "Dělali víc, než že by jen mluvili. Podnikli kroky, aby mohli na základě svých rasistických názorů jednat," uvedl k tomu Robert K. Hur, státní zástupce amerického státu Maryland, ve kterém úřady minulý týden zadržely tři podezřelé.

"Vojenský veterán" velebil al-Káidu

Zatímco Nazzaro pod svou pravou identitou vystupoval na sociálních sítích nenápadně a nebyl příliš aktivní, pod pseudonymem sdílel obsah vytvořený britskými teroristy nebo velebil islamistickou radikální organizaci al-Káida. Její název přeložený z arabštiny rovněž znamená základna. 

Sám Nazzaro podle BBC vlastnil firmu s názvem Omega Solutions, která se specializovala na zprostředkování služeb bezpečnostních expertů v boji proti terorismu nebo na získávání dat. Společnost se chlubila zkušenostmi z válek v Iráku a Afghánistánu i spoluprací s několika vládními a vojenskými úřady. Sám "Normanský oštěp" příležitostně vystupoval jako vojenský veterán nebo bývalý člen zpravodajské služby CIA. 

Na adrese bytu v americkém New Jersey, který podle zjištění novinářů patřil Nazzarovým příbuzným, pak sídlila organizace s názvem Base Global. Ta za zhruba 33 tisíc dolarů (asi 750 tisíc korun) zakoupila pozemky na severozápadě Spojených států.

Právě zde chtěl Nazzaro vytvořit "bílou domovinu", její vznik se pokoušel prosadit ještě před vznikem The Base. Některá z později zveřejněných videí zobrazují mladé muže, jak trénují ve venkovské krajině. Na vznik "tábora nenávisti" tehdy upozornili aktivisté.

Boj o přežití pokračuje

Na síti Nazzaro přesvědčil desítky podporovatelů. Vybízel je, aby trénovali, a sám ve videích sdílených po internetu přednášel o guerillovém válečnictví. "Vykolejte vlaky, zabijte lidi, otravte vodní zdroje," zněly mimo jiné instrukce.

Nazzaro tvrdil, že nemá zájem o pouhé bojovníky s klávesnicí, neochotné páchat skutečné útoky. A tak se podle amerického listu New York Times členové organizace skutečně začali v poslední době zaměřovat na osobní setkání i činy. Přitom nejméně dva stoupenci, kteří byli minulý týden zatčeni, absolvovali nějakou formu armádního výcviku.

Když FBI díky informaci od tajného agenta zadržela celkem sedm příznivců, objevil se na on-line kanálech spolku vzkaz od uživatele s přezdívkou "Římský vlk". Sliboval pokračování v boji o přežití v rasové válce, navázat by na něj měly děti zadržených.

Jay Tabb, který má v FBI na starosti oblast národní bezpečnosti, nedávno varoval před nebezpečím, které ve Spojených státech představuje rasově motivovaný extremismus. "Pozorujeme nárůst bílého nacionalismu a ideologie bílé nadřazenosti," upozornil. 

Britský server Telegraph si pak všímá, že případ Nazzara a The Base není jediný, ve kterém američtí neonacisté navázali kontakt s podobně smýšlejícími skupinami v Rusku a na Ukrajině. Američané bojovali i na východě Ukrajiny (ať už na straně Kyjeva, nebo proruských separatistů), v kontaktu s Ukrajinci byli i čtyři z účastníků pochodu krajní pravice v americkém Charlottesville v roce 2017. Během něj zemřela po útoku neonacistů jedna z účastnic protidemonstrace a dvě desítky protestujících utrpěly zranění. 

Sám Nazzaro v Rusku podle médií navštívil výstavu národní bezpečnosti, která měla předvádět "výsledky státní politiky a úspěchů". Na videu z března 2019 má Američan oblečené tričko s portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina a nápisem "Rusko, absolutní moc".

Video: Magory je třeba hlídat, říká Stejskal o sebeobranných jednotkách v Česku

Tyhle skupiny je potřeba sledovat, často inklinují k nepřijatelným politickým hodnotám i k rasismu, říká bezpečnostní analytik FSV UK Libor Stejskal. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy