Budapešť - Maďarský prezident Pál Schmitt, který kvůli plagiátorství přišel ve čtvrtek o doktorský titul, odstoupit nehodlá.
V pátečním večerním projevu ve veřejnoprávní televizi řekl, že nevidí souvislost mezi svou doktorskou prací a úřadem hlavy státu. Schmitt zrušil na pátek svůj program, což vyvolalo spekulace o demisi, po které volají opozice i některá média.
Prezidentská kancelář před večerním pořadem oznámila, že Schmitt zodpoví všechny otázky. V projevu uvedl, že nevidí důvod ke svému odchodu.
Doktorát Schmittovi ve čtvrtek odebral senát jeho domovské Semmelweisovy univerzity. Schmittova disertace o ekonomických aspektech olympijských her je identická s dřívějším textem bulharského experta na sport Nikolaje Georgieva. Prezident, který vystudoval ekonomii a tělesnou výchovu, obvinění z plagiátorství odmítl.
Schmitt je pod tlakem
Schmitt se kvůli skandálu dostal v Maďarsku pod značný tlak. Po jeho odstoupení volá opozice i některá média. Tvrdí, že incident ho již morálně zbavil funkce hlavy státu. Schmitt dosud trval na tom, že odejít nehodlá a že nic špatného neprovedl. Pokud by psal svou práci znovu, postupoval by prý stejným způsobem.
Konzervativní list Magyar Nemzet, který je považován za blízký Orbánově straně, v komentáři poznamenal, že Schmitt sice propásl významnou příležitost k rezignaci, ale že své rozhodnutí může stále ještě přehodnotit.
Devětašedesátiletý Schmitt je držitelem dvou zlatých olympijských medailí za šerm. Řádný prezidentský mandát v Maďarsku trvá pět let. Podle ústavy může hlavu státu odvolat parlament dvoutřetinovou většinou hlasů.
Je tomu jen pár týdnů, co byl donucen odejít německý prezident Christian Wulff. A židle se kýve pod dalším středoevropským prezidentem.
Auf Wiedersehen. Tak odcházel Christian Wulff:
Inspirace v Bulharsku
Schmitt o titul přišel, jelikož před dvaceti lety opsal drtivou část své disertační práce. Podle univerzitního expertního panelu hned 180 z 250 stran zkopíroval od bulharského experta na sport Nikolaje Georgieva.
Prezident dosud výzvy všech parlamentních stran k rezignaci odmítal. Oháněl se přitom úterním verdiktem vědeckého panelu univerzity, podle něhož sice notnou část práce skutečně opsal, ale část viny leží i na vedoucím práce, jenž autora na nedostatky neupozornil.
"On i jeho přívrženci se mýlí, když (úterní) verdikt považují za očištění prezidentova jména," napsal v pátek v redakčním komentáři konzervativní deník Magyar Nemzet. "Prezident tím přišel o šanci na důstojný odchod a morální vítězství. Tím, že zůstává ve funkci, škodí sám sobě."
Neodejdeme dokud neodejde
Před Sándorovým palácem, sídlem prezidenta, se v pátek uvelebili demonstranti, kteří požadují Schmittův odchod. "I kdybychom tu měli nocovat, nehneme se, dokud Schmitt nerezignuje," promluvil jejich mluvčí a zároveň poslanec opoziční LMP David Dorosz.
Pomalu obrací i premiér Viktor Orbán, jehož Fidesz Schmitta před dvěma lety do funkce navrhl. "Zachování osobní integrity hlavy státu je v maďarském národním zájmu," prohlásil v rozhovoru pro Kossuth Radio, ačkoliv ještě ve čtvrtek neviděl důvody k rezignaci.
"Nikdo se za něj nemůže rozhodnout," reagoval na dotaz o Schmittově možné demisi.