Neodstoupím a budu bránit demokracii, řekl Mursí

ČTK ČTK
3. 7. 2013 0:40
Odmítl ultimátum armády. Ta chce rozpustit parlament, změny v ústavě a nové volby
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira - Egyptský prezident Muhammad Mursí rozhodně neodstoupí a hodlá svým životem bránit "demokratickou legitimitu" svého úřadu. Mursí to prohlásil v úterním nočním televizním vystoupení krátce poté, co odmítl ultimátum armády, aby se dohodl s opozicí na sdílení moci. Opozice od neděle pořádá masové demonstrace za Mursího odstoupení.

Mursí v narychlo oznámeném televizním vystoupení zdůraznil, že se stal prezidentem ve svobodných volbách jako první demokraticky zvolená hlava státu v historii země. Prohlásil, že nemůže dělat nic jiného než dál vykonávat svěřené povinnosti a chránit demokratický řád. Demokratická legitimita je jedinou zárukou proti krveprolití a občanské válce, varoval Mursí v projevu, který trval asi tři čtvrtě hodiny.

Egyptská armáda v úterý předložila plán na předání moci, jestliže se islamistický prezident do dnešního dne nedohodne s liberální opozicí. Mursí už večer odmítl výzvy k odstoupení a zpochybňování své ústavní legitimity a vyzval ozbrojené síly, aby svou hrozbu stáhly.

"Prezident Muhammad Mursí trvá na své ústavní legitimitě a odmítá jakékoli snahy o její znevážení. Apeluje na ozbrojené síly, aby stáhly své varování, a odmítá jakýkoli vnitřní nebo vnější diktát," napsal na Twitteru úřad egyptského prezidenta.

V reakci na armádní ultimátum Mursí v projevu řekl, že se o dialog s opozicí pokoušel, nikam to ale nevedlo. Prohlásil také, že za nynější problémy v zemi mohou mimo jiné zkorumpované zbytky starého režimu diktátora Husního Mubaraka.
Dnes večer odmítl ultimátum armády na dohodu s opozicí a vyzval ozbrojené síly, aby svou hrozbu stáhly.

Armáda své ultimátum vyhlásila v pondělí na 48 hodin. V úterý odpoledne vypršel termín, který dala Mursímu opozice na to, aby odstoupil. USA doporučily egyptskému vedení, aby respektovalo názor národa.

Armáda oslabuje Mursího

Opozice pohrozila, že zahájí kampaň občanské neposlušnosti. Armádní ultimátum ale podle odborníků zvyšuje tlak na Mursího a podle všeho opozice vyčká, jak se Mursí zachová. V noci na úterý prezident termín armády odmítl a od pondělka se už dvakrát sešel s velitelem egyptských ozbrojených sil a ministrem obrany Abdal Fatahem Sisim.

Vojenské zdroje podle Reuters už zveřejnily plán, s nímž by přišla armáda v případě, že se prezident s opozicí nedohodne. V plánu se počítá s rozpuštěním parlamentu, který ovládají Mursího islamisté z Muslimského bratrstva, dále se změnou ústavy a s vypsáním nových voleb.

V káhirských ulicích byly i v úterý davy Mursího oponentů a na jiných místech se shromáždili jeho stoupenci. Střety mezi nimi si vyžádaly sedm mrtvých. Nad městem přelétávaly vojenské vrtulníky.

Mursí je podle analytiků vstupem armády do dění v Egyptě značně oslaben. Odstoupilo už šest vládních ministrů a v úterý také mluvčí vlády i prezidentova úřadu.

USA: Demokracie je víc než pouhé volby

V Káhiře kvůli stupňujícím se protestům zůstaly zavřeny ambasády USA a Kanady. Podle amerických vládních zdrojů, které citovala televize CNN, se Washington snaží Mursího přesvědčit, aby přistoupil na uspořádání předčasných voleb. Ministerstvo zahraničí tuto informaci ale později popřelo.

Ministr John Kerry vyzval vedení Egypta, aby respektovalo názor lidí. "Demokracie je víc než pouhé volby. Musí také zajistit, že se bude v klidu naslouchat názoru lidí," sdělil Kerry egyptskému protějšku Kámilovi Amrovi. Ten je ale podle nejnovějších informací mezi šesti členy vlády, kteří odstoupili.

V tomtéž duchu jako Kerry na události v Egyptě reagoval šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius. Vyjádřil znepokojení nad děním v Egyptě a vybídl Mursího, aby poslouchal, co chtějí lidé. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že Izrael měl po 30 let kotvu míru a stability na Blízkém východě, jíž byla izraelsko-egyptská mírová smlouva z roku 1979. "Doufáme, že tento mír bude zachován," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy