reklama
 
 

Není možné věřit v Boha a být mafiánem, řekl papež v Palermu. Přerušoval ho potlesk

15. 9. 2018 21:46
František se nečekaně pomodlil i na místě, kde zahynul bojovník s mafií Giovanni Falcone.

Palermo - Papež František v sobotu v Palermu důrazně odsoudil zločineckou mafii. Nejvyšší představitel římskokatolické církve navštívil správní středisko Sicílie s cílem uctít památku kněze Giuseppe Puglisiho, kterého před 25 lety mafie zavraždila. Nečekaně se pomodlil i na místě, kde zahynul bojovník s mafií Giovanni Falcone.

"Není možné věřit v Boha a být mafiánem. Kdo je mafián, nežije jako křesťan, neboť svým životem hanobí Boží lásku," pronesl podle agentury AFP papež na shromáždění pod širým nebem v přístavní čtvrti Palerma, kde jeho kázání pozorně poslouchalo asi 80 000 lidí. Podle agentury Reuters jej po každé kritice mafie přerušoval potlesk.

"Jestliže mafiánská litanie je 'nevíš, kdo jsem já', pak křesťanova zní 'potřebuji tě'. Jestliže mafián hrozí 'zaplatíš mi', pak křesťan se modlí 'Pane, pomoz mi mít rád'. Proto mafiánům říkám, změňte se. Přestaňte myslet sami na sebe a na svoje peníze, obraťte se," řekl František.

"Dnes potřebujeme muže a ženy oddané lásce, ne muže a ženy oddané cti, muže a ženy oddané službě, nikoli útlaku," řekl dále papež.

Kněz Puglisi byl zavražděn 15. září 1993, v den svých 56. narozenin, během krvavé ofenzivy mafie proti státu a proti všem, kdo ohrožoval její existenci. Puglisi byl z iniciativy Františkova předchůdce Benedikta XVI. blahořečen.

Rok před Puglisim se oběťmi účtování s nepohodlnými lidmi v Palermu stali i neohrožení bojovníci s mafií soudci Giovanni Falcone a Paolo Borsellino. Na cestě na letiště se papež nečekaně zastavil na místě, kde Falconeho, jeho ženu a tři policisty zabila bomba. Položil na něm květiny a krátce se pomodlil.

Mnoho členů organizovaných zločineckých skupin, jako je sicilská Cosa nostra či kalábrijská 'Ndrangheta, se považuje za členy svého druhu náboženské skupiny, a často se proto dovolávají při své činnosti pomoci svatých, upozornila agentura Reuters.

autor: ČTK | 15. 9. 2018 21:46

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama