Itálie zvažuje, že odstoupí od čínské iniciativy nové Hedvábné stezky. Obchod mezi Itálií a Čínou se od doby, kdy se Řím před čtyřmi lety k iniciativě připojil, nezlepšil podle očekávání. Řekl to dnes italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Itálie se v roce 2019 stala první velkou západní zemí, která se k čínské iniciativě připojila, navzdory protestům USA.
"Hedvábná stezka nepřinesla výsledky, které jsme očekávali. Budeme to muset vyhodnotit, parlament bude muset rozhodnout, zda naši účast obnovit, nebo ne," řekl Tajani. Dodal, že proti účasti v iniciativě je mnoho italských stran.
V současnosti se zdá velmi nepravděpodobné, že Řím dohodu obnoví, až v březnu 2024 vyprší. Na formální odstoupení od dohody má země čas do konce letošního roku, jinak bude prodloužena o pět let, upozornila agentura Reuters.
Řím v roce 2019 vyvolal připojením k iniciativně nové Hedvábné stezky šok v celém západním světě. Analytici tehdy tvrdili, že Itálie svým připojením k projektu podkopává schopnost Evropy postavit se Pekingu. Rozsáhlý infrastrukturní a investiční projekt Číny má za cíl posílit vliv Pekingu po celém světě.
Když se v roce 2021 ujala moci vláda pod vedení bývalého šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, dohodu zmrazila. Po dvou letech s novou vládou se Itálie znovu zamýšlí nad svými vazbami s Čínou. Tajani uvedl, že Itálie chce s Čínou spolupracovat, chce být přítomna na čínském trhu a je připravena na čínské investice, ale chce mít rovné podmínky.