Německý ministr chce omezit nošení burek. S bezpečností to nesouvisí, řekl

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 8. 2016 16:09
Německý ministr vnitra Thomas de Maizière chce zakázat nošení burek. Muslimky by podle něj tradiční oděv neměly mít tam, kde "je to nezbytné pro soužití společnosti", například na úřadech či při řízení. Stranický kolega kancléřky Angely Merkelové je rovněž proti trvalé dvojí státní příslušnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín – Na požadavku ohledně zákazu muslimských burek na veřejných prostranstvích se spolkový ministr shodl se zemskými ministry vnitra za konzervativní stranu CDU/CSU.

"Chceme i právně předepsat příkaz ukazovat tvář tam, kde je to nezbytné pro soužití naší společnosti – za volantem, na úřadech, ve školách, ve veřejných službách, u soudu," vysvětlil Thomas de Maizière. Odmítnutí burky prý nemá nic společného s bezpečností, ale se sociální soudržností v Německu.

Jednání konzervativních ministrů vnitra také podpořilo navýšení počtu příslušníků celostátních i zemských bezpečnostních sil o 15 000 lidí do roku 2020. "Potřebujeme více policistů, nejen na ulicích, ale i u počítačů a u zvláštních sil," řekl de Maiziére.

Bezpečnostní složky mají dostat lepší vybavení, včetně nových zbraní a ochranných vest. Zároveň je třeba posílit pravomoce zpravodajských služeb, uvedli ministři na tiskové konferenci. Tyto požadavky budou patrně i jedním z témat CDU/CSU v kampani před nadcházejícími parlamentními volbami, napsal Spiegel Online.

Spolkový ministr vnitra chce dále zrušit stávající pravidla týkající se dvojího občanství. "Jsem pro to, aby se člověk nakonec přihlásil k jednomu občanství. Dlouhodobě by neměl mít dvojí."

Do roku 2014 se stávaly v Německu narozené děti cizinců německými občany a jen zpočátku měly i státní příslušnost rodičů. Mezi 18 a 23 lety se většina z nich musela rozhodnout, jaký jeden pas si ponechá. Od prosince 2014 mohou mít tyto děti trvale německou i cizí státní příslušnost odvozenou od rodičů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy