Spor o léky může zdržet popravu vraha. Úřady koupily nelegálně látky do smrticí injekce, tvrdí firma

Helena Truchlá Helena Truchlá
10. 8. 2018 11:00
Americké věznice mají problém s nákupem látek pro popravy smrticími injekcemi. Jeden německý výrobce kvůli tomu žaluje Nebrasku.
Proti trestu smrti protestuje veřejnost i farmaceuti (ilustrační foto).
Proti trestu smrti protestuje veřejnost i farmaceuti (ilustrační foto). | Foto: Aktuálně.cz, Wikimedia Commons

Nebraska - Carey Dean Moore byl odsouzen k trestu smrti za vraždu dvou taxikářů v roce 1979. Proti rozsudku se už nijak nebrání. Jeho poprava, plánovaná na příští úterý, se ale možná stejně odloží.

Dvě látky, které jsou potřeba pro smrticí injekci, mají pocházet od německé firmy Fresenius Kabi. Ta však odmítá použití svých produktů pro podobné účely. Farmaceutická společnost proto žaluje americký stát Nebraska, tamní úřady prý musely pořídit její látky nezákonně. 

"Fresenius Kabi nezaujímá žádné stanovisko k trestu smrti, ale zároveň odmítá použití svých produktů k účelu jeho vykonání, a proto neprodává určité látky nápravným zařízením," píše se v dokumentu, který obdržel americký soud. Na případ upozornila agentura AFP.

K vykonání rozsudku má být použita injekce obsahující čtyři různé látky. Dvě z nich měla Nebraska koupit právě od firmy Fresenius Kabi. Dokazuje to prý velikost balení, německá společnost je totiž jediným dodavatelem chloridu draselného a látky cisatracurium v lahvičkách o objemu 30 mililitrů. 

Firma tvrdí, že využití jejích výrobků pro trest smrti je v rozporu s pravidly, se kterými musí souhlasit všichni její zákazníci. Právě přes některého z nich se ale látky údajně dostaly až do nebraské věznice.

Fresenius Kabi se bojí poškození reputace na evropském trhu, kde většina veřejnosti s trestem smrti nesouhlasí. Podle britského deníku The Guardian tak některé americké státy řeší, jestli vůbec zveřejňovat původ látek, které se používají pro popravy. V červenci se do sporu se státem Nevada pustila i farmaceutická společnost Alvogen, a poprava se skutečně odložila. 

Pokud by odsouzený vrah Carey Dean Moore injekci příští týden nakonec přece jen dostal, byl by to první trest smrti vykonaný v Nebrasce po dvou desetiletích a zároveň zcela první provedený touto metodou.

Video: Kauza metanol: za smrt lidí může hamižnost a hloupost 

Rodiny obětí satisfakci cítí, dva obžalovaní dostali doživotní tresty, ale viní stát, že existoval polosvět, kde se obchodovalo s nelegálním lihem. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 33 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy