Německý exterorista z RAF opustil brány věznice

Blahoslav Hruška
19. 12. 2008 11:17
Christian Klar si odseděl 26 let za několikanásobnou vraždu

Stuttgart - Německý exterorista Christian Klar (56) se po 26 letech ve vězení dostal na svobodu.

Někdejší člen Frakce Rudé armády (RAF), který byl v roce 1983 dopaden a později odsouzen na doživotí za devítinásobnou vraždu, opustil ráno věznici v Bruchsalu, kde strávil čtvrtstoletí svého života. Šlo o gesto dobré vůle před Vánoci - původně měl být popuštěn až 3. ledna 2009.

O jeho propuštění již koncem listopadu rozhodl vrchní soud ve Stuttgartu.

Soud argumentoval tím, že Klar ve věznici spolupracuje, patří mezi bezproblémové vězně a letos již absolvoval dvacet vycházek mimo věznici.

Christian Klar

  • narodil se v květnu 1952 ve Freiburgu, jeho rodiče byli sudetští Němci z Karlových Varů
  • po krátké kariéře u liberálů přešel k marxistům
  • členem RAF od roku 1976
  • dopaden roku 1982
  • odsouzen roku 1985 za několikanásobnou vraždu a zločinné spolčení na šestinásobné doživotí +15 let
  • jeden z posledních dvou teroristů RAF, kteří si ještě odpykávají trest

Spolkový prezident Horst Köhler však loni v květnu Klarovu žádost o milost zamítl. Exteroristovi, který se podílel na vlně politických vražd v roce 1977, uškodila mimo jiné zdravice komunistické konferenci o Rose Luxemburgové, v níž naznačil možnost násilného svržení kapitalismu.

Za Klarovo omilostnění se přitom přimlouvala celá řada politiků a prominentů. Kontroverzní divadelní režisér Claus Peymann mu například nabídl místo kulisáka ve slavném avantgardním divadle Berliner Ensemble.

Klarovo propuštění představuje i milník v moderních dějinách SRN. Za zločiny RAF, která kdysi bojovala proti kapitalismu se znakem rudé hvězdy a samopalu, bude pykat za mřížemi již jen jediná osoba - Birgit Hogefeldová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy