Německo zavedlo kontroly na západní hranici, chce omezit nelegální migraci

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 9. 2024 13:25
Německo zavedlo kontroly na západní hranici, chce omezit nelegální migraci

Německo začalo od pondělí kvůli nelegální migraci kontrolovat celou svou pozemní hranici. V noci na pondělí se hlídky objevily na hranicích s Belgií, Nizozemskem a Lucemburskem, dopoledne také na dánské hranici. Informovala o tom agentura DPA. Na hranici s Českem, Polskem a Švýcarskem jsou stacionární kontroly už od loňského října a na pomezí s Rakouskem od roku 2015. Na francouzsko-německé hranici byly kontroly zavedeny původně dočasně v červenci kvůli olympiádě a následné paralympiádě. Skončit měly na konci září, nyní se ale také nejméně o půl roku prodloužily.

Zavedení kontrol na západním a severním úseku německé hranice oznámila německá ministryně vnitra Nancy Faeserová minulé pondělí. Učinila tak v době vyhrocené debaty o zpřísnění migrační a azylové politiky, kterou oživil především teroristický útok v Solingenu na západě Německa. Neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie tam na konci srpna zavraždil na městských slavnostech tři lidi a osm dalších zranil. Zavedení nových kontrol na západě a severu země neznamená, že by se zpřísňovaly kontroly na jiných úsecích, včetně české hranice, ubezpečil minulý týden mluvčí německého ministerstva vnitra.

V neděli Faeserová ujišťovala, že kvůli kontrolám se nebudou tvořit na hranicích zácpy a pendleři nemusí počítat se zpožděním. Kontroly budou podle ní namátkové, nebudou se tedy zastavovat všechna vozidla. Zavedení kontrol na všech úsecích hranice obhajoval v neděli i kancléř Olaf Scholz.

Před možností tvoření kolon na hranicích v neděli varovala dánská policie. Stejně jako na hranici s Belgií, Nizozemskem a Lucemburskem se v pondělí na hranici s Dánskem objevily hlídky německé spolkové policie, podle webu veřejnoprávní stanice NDR se ale na severu počítá spíše s namátkovými kontrolami. Dánsko zavedlo kontroly na hranici s Německem už na počátku roku 2016 kvůli nelegální migraci, při pozdějších prodlužováních Kodaň poukazovala na obecnější "bezpečnostní a migrační situaci" a na hrozbu vycházející z organizovaného zločinu a terorismu.

Podle pravidel schengenského prostoru, jehož je Německo součástí, by pohraničníci na vnitřních hranicích cestující vůbec neměli kontrolovat. Kromě Německa ale některé své hranice nyní střeží i jiné členské státy, zdůvodňují to například snahou omezit nelegální migraci či hrozbou islamistického terorismu. Podle Evropské komise v současnosti dočasné hraniční kontroly uvnitř schengenského prostoru provádějí Francie, Švédsko, Německo, Dánsko, Rakousko, Norsko, Itálie a Slovinsko, tedy osm z celkových 29 schengenských zemí.

 

Právě se děje

Další zprávy