Německo zakázalo neonacistické hnutí Hammerskins, proti členům podniklo razie

ČTK ČTK
19. 9. 2023 8:01
Německo zakázalo neonacistické hnutí Hammerskins, proti členům podniklo razie

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová zakázala neonacistické hnutí Hammerskins Deutschland a jeho odnože. Spolkové ministerstvo oznámilo, že policie proti členům uskupení podnikla razie v celém Německu.

Hnutí, které má ve znaku ozubené kolo se dvěma zkříženými kladivy, Faeserová zanesla na seznam zakázaných uskupení kvůli tomu, že jeho činnost mířila proti ústavnímu uspořádání země a proti porozumění mezi národy. Myšlenkou hnutí, které má původ v USA, bylo udržení čistoty bílé rasy.

Policie podle ministerstva dnes ráno prohledala byty 28 lidí považovaných za členy spolku. Razie se konaly v deseti z 16 německých spolkových zemích, mimo jiné v Sasku, Bavorsku a Berlíně.

Faeserová a také Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se oficiálně jmenuje německá civilní kontrarozvědka, v pravidelných výročních zprávách označují pravicový extremismus za největší nebezpečí pro německou demokracii. Počet přívrženců extrémní pravice se loni meziročně zvýšil takřka o 6000 na 38 800 lidí, což BfV zdůvodnila tím, že do výčtu poprvé zahrnula členy populistické až krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD). Tu kontrarozvědka sleduje kvůli podezření z pravicového extremismu, taková obvinění ale strana odmítá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy