Německo má první památník Romů zavražděných nacisty

Martin Novák Martin Novák
24. 10. 2012 23:23
Dílo odhalili v Berlíně kancléřka Merkelová a prezident Gauck
Foto: Reuters

Berlín - K památníku Židů, zavražděných během druhé světové války, ve středu přibylo v centru Berlína také umělecké dílo, připomínající romské oběti nacistického režimu.

Kancléřka Angela Merkelová a prezident Joachim Gauck se zúčastnili odhalení památníku romského holocaustu. Jeho autorem je Izraelec Dani Karavan.

Skládá se z jezera, v jehož středu je nad hladinou kamenný trojúhelník. Romští vězni v nacistických koncentračních táborech totiž museli na sobě nosit hnědý trojúhelník.

Památník zaplatil německý stát. Je v parku Tiergarten, nedaleko Bundestagu.

Foto: Reuters

"Každá generace musí být znovu konfrontována s historií vlastního národa. Proto musíme mít vhodná místa, která budou navštěvovat lidé v budoucnosti, kdy svědkové tehdejších událostí už nebudou naživu," řekla spolková kancléřka.

Odhalení památníku se zúčastnili také zástupci německé romské komunity. V zemi nyní žije zhruba 70 tisíc osob romského původu s německým občanstvím.

"Tento památník nese důležité poselství, že protiromský sentiment je stejně nepřijatelný jako antisemitismus," řekl agentuře AFP Romani Rose, předseda Centrální rady Romů a Sintů v Německu.

Odhad počtu romských obětí nacismu za druhé světové války kolísá od 220 tisíc až k půl milionu. Takzvané konečné řešení cikánské otázky nařídil v roce 1938 šéf SS Heinrich Himmler.

Foto: Reuters

Spolková republika Německo oficiálně uznala genocidu Romů až před třiceti lety, v roce 1982.

Romani Rose v souvislosti s odhalením památníků kritizuje německé úřady a ministra vnitra Hanse-Petera Friedricha za to, že odmítají žádosti o azyl kosovských Romů z Balkánu. 

Spolkový kabinet uvažuje o tom, že kvůli přílivu romských imigrantů obnoví vízový styk se Srbskem a Makedonií.

 

Právě se děje

Další zprávy