Zelená vlna se převalila Německem. K historickému úspěchu stranu vynesli mladí voliči

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 27. 5. 2019 0:28
Mnoho zklamaných, jeden velmi spokojený. Tak se dají shrnout výsledky evropských voleb v Německu.
Šéfové frakce zelených v Evropském parlamentu Philippe Lamberts a Ska Kellerová sledují v Bruselu zveřejnění volebních výsledků.
Šéfové frakce zelených v Evropském parlamentu Philippe Lamberts a Ska Kellerová sledují v Bruselu zveřejnění volebních výsledků. | Foto: Reuters

Tím spokojeným jsou Zelení. Získali skoro 21 procent hlasů. Skončili tak druzí za křesťanskými demokraty kancléřky Angely Merkelové (28,7 procenta), ale nechali daleko za sebou sociální demokracii (15,6 procenta) i krajně pravicovou a protiimigrační Alternativu pro Německo (10,8 procenta).

Televize ARD hovořila v prvním komentáři ve volebním studiu o "zelené vlně". Ukázalo se, že téma změn klimatu a ochrany životního prostředí německé voliče oslovuje více než obavy z imigrace nebo takzvané islamizace, které ve svém volebním programu zdůrazňuje Alternativa pro Německo.

"Lidé v Evropě chtějí mírumilovnou Evropu. Chtějí lidská práva v Evropě," uvedla spolupředsedkyně strany Annalena Baerbocková.

Zelení oproti posledním evropským volbám před pěti lety zdvojnásobili svůj zisk a jde o jejich vůbec největší úspěch v německé historii. V roce 2014 získali v eurovolbách jen 10,7 procenta. Se stejným číslem se pojí i jejich největší úspěch v parlamentních volbách z roku 2009. Ve vládě byla strana v letech 1998 a 2005, kdy byl jejím předsedou ministr zahraničí Joschka Fischer.

"Změna klimatu, ochrana biodiverzity, zemědělská politika. To jsou témata, která lidi zajímají," uvedl po zveřejnění prvních odhadů výsledků jeden z poslanců Evropského parlamentu za německé Zelené Sven Giegold.

Podle exit pollů zaznamenali Zelení obrovský úspěch zejména mezi mladými voliči. Hlas jim dalo 33 procent lidí z věkové skupiny do 30 let.

"Je to známka politické změny v Německu," uvedl federální volební manažer Zelených Michael Kellner.

Německo má v Evropském parlamentu 96 křesel z celkového počtu 751. Zelení jich tak obsadí nejméně jedenadvacet.

Krajně pravicová a euroskeptická Alternativa pro Německo se se ziskem 10,8 procenta hlasů dostala do Evropského parlamentu. "Jdeme do Bruselu, abychom Evropskou unii opravili a zredukovali na její klíčové úlohy," komentoval výsledky předseda AFD Jörg Meuthen.

Strana je tradičně mnohem silnější ve východních spolkových zemích na území bývalé komunistické NDR. Například v Braniborsku vyhrála se ziskem více než 21 procent hlasů, Zelení v této spolkové zemi dostali jen 10 procent.

Video: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vlivem zdražování energií může přibýt 100 tisíc domácností s nadměrnými výdaji za bydlení, míní expert

Kvůli zdražování energií by mohlo přibýt v Česku kolem 100 tisíc domácností, které mají nadměrné náklady na bydlení a vydávají na ně přes dvě pětiny svého příjmu. Jejich celkový počet by se tak mohl dostat na 550 tisíc. Problém s nadměrnými výdaji by tedy měla zhruba každá osmá domácnost v zemi. Výsledky ve čtvrtek na semináři o zkušenostech se sociálním bydlením přestavil analytik iniciativy Za bydlení Jan Klusáček.

Iniciativa vydala před nedávnem zprávu o vyloučení z bydlení. V Česku je kolem 4,5 milionu domácností. Nadměrné náklady za přiměřené bydlení má podle Klusáčka asi desetina z nich. V těchto domácnostech by mohlo žít přes 800 tisíc lidí. "Když se ceny energií zvýší o čtvrtinu, přibude 100 tisíc domácností s nadměrnými náklady. Nebude jich tak kolem 450 tisíc, ale už 550 tisíc. A nesporně se to stane," řekl Klusáček.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Minulý pátek členové možné budoucí koalice uzavřeli sondážní rozhovory, během kterých nezávazně zjišťovali, co je spojuje a co naopak rozděluje. Stanovili si priority pro své možné vládní působení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy