Zelená vlna se převalila Německem. K historickému úspěchu stranu vynesli mladí voliči

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 27. 5. 2019 0:28
Mnoho zklamaných, jeden velmi spokojený. Tak se dají shrnout výsledky evropských voleb v Německu.
Šéfové frakce zelených v Evropském parlamentu Philippe Lamberts a Ska Kellerová sledují v Bruselu zveřejnění volebních výsledků.
Šéfové frakce zelených v Evropském parlamentu Philippe Lamberts a Ska Kellerová sledují v Bruselu zveřejnění volebních výsledků. | Foto: Reuters

Tím spokojeným jsou Zelení. Získali skoro 21 procent hlasů. Skončili tak druzí za křesťanskými demokraty kancléřky Angely Merkelové (28,7 procenta), ale nechali daleko za sebou sociální demokracii (15,6 procenta) i krajně pravicovou a protiimigrační Alternativu pro Německo (10,8 procenta).

Televize ARD hovořila v prvním komentáři ve volebním studiu o "zelené vlně". Ukázalo se, že téma změn klimatu a ochrany životního prostředí německé voliče oslovuje více než obavy z imigrace nebo takzvané islamizace, které ve svém volebním programu zdůrazňuje Alternativa pro Německo.

"Lidé v Evropě chtějí mírumilovnou Evropu. Chtějí lidská práva v Evropě," uvedla spolupředsedkyně strany Annalena Baerbocková.

Zelení oproti posledním evropským volbám před pěti lety zdvojnásobili svůj zisk a jde o jejich vůbec největší úspěch v německé historii. V roce 2014 získali v eurovolbách jen 10,7 procenta. Se stejným číslem se pojí i jejich největší úspěch v parlamentních volbách z roku 2009. Ve vládě byla strana v letech 1998 a 2005, kdy byl jejím předsedou ministr zahraničí Joschka Fischer.

"Změna klimatu, ochrana biodiverzity, zemědělská politika. To jsou témata, která lidi zajímají," uvedl po zveřejnění prvních odhadů výsledků jeden z poslanců Evropského parlamentu za německé Zelené Sven Giegold.

Podle exit pollů zaznamenali Zelení obrovský úspěch zejména mezi mladými voliči. Hlas jim dalo 33 procent lidí z věkové skupiny do 30 let.

"Je to známka politické změny v Německu," uvedl federální volební manažer Zelených Michael Kellner.

Německo má v Evropském parlamentu 96 křesel z celkového počtu 751. Zelení jich tak obsadí nejméně jedenadvacet.

Krajně pravicová a euroskeptická Alternativa pro Německo se se ziskem 10,8 procenta hlasů dostala do Evropského parlamentu. "Jdeme do Bruselu, abychom Evropskou unii opravili a zredukovali na její klíčové úlohy," komentoval výsledky předseda AFD Jörg Meuthen.

Strana je tradičně mnohem silnější ve východních spolkových zemích na území bývalé komunistické NDR. Například v Braniborsku vyhrála se ziskem více než 21 procent hlasů, Zelení v této spolkové zemi dostali jen 10 procent.

Video: ČTK
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 4 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy