Berlín - Pamětníci, knížky, filmy, učebnice. A teď už i komiks. To všechno jsou cesty, jak zprostředkovat dětem hrůznou zkušenost holokaustu.
Několik tříd berlínských sedmáků se o temné kapitole vlastních dějin začne učit z holandského komiksu Hledání od kreslíře Erica Heuvela.
Úzký sešit, popisující příběh fiktivní židovské rodiny Hechtových, financovala nizozemská Nadace Anny Frankové.
"Není možné zprostředkovávat jen suchá fakta," říká o projektu Julia Franzová z nadace. "Žáci tomu porozumějí jen tehdy, když půjde o osobní příběhy," dodává.
Heuvelovo hledání, které navazuje na předchozí díly Rodinné tajemství a Objev, je přitom pro výukové účely ideální. Kreslíř, jehož rukopis připomíná Hergého Tintina, používá čistou linku a přehledné barevné plochy.
Všechny tři komiksy má navíc ve svých knihovnách jako výukový materiál většina nizozemských škol.
Dobro? Zlo? Spíš někde mezi
Hledání vznikalo ve spolupráci s holandskými historiky. A ti doporučili nedělat ve vyprávění ostré hranice mezi dobrem a zlem a zohlednit šeď každodenního života za nacismu, tedy početnou vrstvu stojící mezi oběťmi a pachateli.
"Žáci totiž většinou z židovských rodin nepocházejí, a tak se s příběhem lépe identifikují," píše se na webových stránkách nadace.
Komiks má také svého dětského hrdinu: celý příběh tragického osudu židovské rodiny rozkrývá teenager Daniel, vnuk Esther Hechtové, která holokaust jako jediná přežila, své zážitky ale z paměti vytěsnila.
Heuvelovo dílo ostatně není prvním komiksem, který se dostal do školních lavic jako doporučená četba. Velký úspěch slavil také dvoudílný Maus Arta Spiegelmana.