Berlín - Ani dlouhých jedenáct hodin nestačilo německým sociálním a křesťanským demokratům, aby se dokázali definitivně shodnout na koaliční smlouvě.
Pondělní jednání se protáhlo hluboko do noci, aniž by padlo finální rozhodnutí. Dohoda o takzvané velké koalici má být přitom 27. listopadu hotová.
Kdo a jak bude řídit největší ekonomiku v Evropské unii, se tedy v Německu "upeče" dnes, respektive v noci na středu.
Jedno je ale podle informací deníku Spiegel Online jasné už teď: mýto pro cizince, tedy i pro Čechy, bude. Příslušný zákon má být dokonce schválen už v roce 2014.
Shodu v této otázce potvrdilo i německé ministerstvo dopravy. S tím, že je ještě potřeba doladit detaily.
"Jsme hotoví"
Na otázku novinářů, co už mají hotovo, odpovídali po pondělním jednacím maratonu všichni němečtí politici podobně.
"Jsme hotoví (vyřízení)," řekl předseda sociálních demokratů Sigmar Gabriel, než usedl do auta. "Spát," utrousila podle serveru Spiegel Online Andrea Nahlesová, generální tajemnice SPD.
S politiky silnější strany (CDU, ve volbách 41,5 %) novináři nemluvili. Ze svého sídla odjeli domů v limuzínách, do nichž raději nasedli už v podzemních garážích.
V osm ráno jednání začala nanovo. To se sešlo vedení SPD.
Po obědě pak ke stolu znovu usedli všichni - nejprve v malém kroužku, později se potkají ve velkém (takzvanou "velkou rundu" tvoří 75 vyjednavačů z CDU, CSU a SPD).
Definitivní verdikt pravděpodobně padne na schůzce vedení všech tří stran, v čele s Angelou Merkelovou (CDU), Horstem Seehoferem (CSU) a Sigmarem Gabrielem (SPD). Dřív než v noci to ale nebude.
Návrh plný závorek
Na čem přesně se CDU/CSU s SPD již dohodly, je zatím jasné jen z části.
Skoro 180stránkový návrh německé koaliční smlouvy už je sice na webu, jde ale o verzi předběžnou, plnou výhrad, podmínek a závorek.
Agentura Reuters uvedla, že spory se vedou hlavně o finanční otázky. Konkrétně například o minimální mzdu.
Na tom, že bude její vyplácení v Německu garantováno zákonem, se už křesťanští a sociální demokraté domluvili. Dořešit ale zbývá, jak bude vysoká a zda se bude týkat všech (jak chce SPD), nebo z ní budou některé skupiny vyňaty (požadavek CDU).
Deník Süddeutsche Zeitung napsal, že strana kancléřky Angely Merkelové chce, aby se netýkala například bývalých dlouhodobě nezaměstnaných, těch, kteří už pobírají důchod, nebo lidí, co zemědělcům sezónně vypomáhají při sklizni.
Takové omezení by se projevilo i v peněženkách Čechů, kteří do Německa jezdí sklízet kupříkladu chřest nebo jahody.
Mýto? Strany se "sblížily"
Na schválení druhého z bodů, který Čechy zajímá - už zmiňovaného mýta pro cizince, tlačila od začátku hlavně bavorská "sestra" CDU - CSU. Lákala na něj voliče již před volbami.
Kancléřka Merkelová nejprve tvrdila, že "se mnou jako kancléřkou žádné mýtné pro osobní vozy nebude". Pak ale rétoriku zmírnila - podle informací, které z jednání prosakují, už trvá pouze na tom, že příslušné "opatření" nesmí být v rozporu s evropským právem.
Jestli Německu povládne duo Merkelová-Gabriel, bude definitivně jasné začátkem prosince. Až dojednanou koaliční smlouvu schválí řadoví sociální demokraté ve svém vnitrostranickém referendu.