Němci před rozhodnutím. Spasí, či pohřbí eurozónu?

Zahraničí Zahraničí
17. 8. 2011 11:32
Vládní FDP hrozí Merkelové rozpadem koalice, bude-li prosazovat eurobondy
Foto: Reuters

Berlín - Výsledky úterní schůzky spolkové kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho se nelíbí německé opozici.

Sociální demokraté (SPD) kritizují Merkelovou za to, že schůzka nepodpořila návrh společných evropských obligací.

SPD se domnívá, že tyto eurobondy, které prosazují například Itálie nebo Řecko, jsou dobrým řešením.

Merkelová na tiskové konferenci řekla, že je proti řešení evropské dluhové krize prostřednictvím eurobondů, Sarkozy ale tuto možnost vzápětí připustil.

Prohlásil, že "evropské obligace si lze představit na konci evropského integračního procesu, ne na jeho začátku." Připustil ale, že pro hospodářsky silnější státy eurozóny by nyní nebyly výhodné.

Silným odpůrcem eurobondů jsou němečtí liberálové (FDP), kteří jsou menším koaličním partnerem křesťanských demokratů (CDU).

Německá kancléřka Angela Merkelová na jednání EU, březen 2011.
Německá kancléřka Angela Merkelová na jednání EU, březen 2011. | Foto: Reuters

"Koalice se rozpadne, pokud křesťanští demokraté budou prosazovat eurobondy. A na tiskové konferenci jsme jasně slyšeli, že francouzský prezident proti této myšlence není," řekl televizi ARD finanční expert liberálů Daniel Volk.

Předseda sociálních demokratů Walter Steinmeier naopak Angelu Merkelovou kritizoval za to, že na schůzce jen vycházela vstříc koaličnímu partnerovi na úkor řešení problémů eurozóny.

Vlivný německý list General-Anzeiger soudí, že dříve nebo později eurobondy zavedeny budou. "Ve srovnání se stále narůstajícími záchrannými fondy a centrální bankou, která skupuje půjčky, jsou čestnějším řešením," uvedl deník.

Předpovídá ale, že Merkelová bude mít problém přesvědčit o tom německou veřejnost.

Další deník Süddeutsche Zeitung vyzývá Němce, aby se postavili realitě tváří v tvář. "Německo musí ručit za dluhy ostatních států EU. Jinak se euro rozpadne," napsal list.

Sarkozy a Merkelová po jednání v Paříži deklarovali snahu zachránit euro a přišli s projektem jakési hospodářské vlády eurozóny, v jejímž čele by stál prezident Evropské unie Herman van Rompuy.

Podle obou politiků by také v ústavách členských zemí zóny měl být zakotven článek o povinnosti vyrovnaného ropočtu.

Někteří ekonomové oproti snahám o větší integraci eurozóny razí názor, že země jako Řecko nebo Portugalsko by naopak měly zónu opustit.

 

 

Právě se děje

Další zprávy