Berlín - Nejen Spojené státy, ale i Německo je ve střehu před blížícím se desátým výročím útoků 11. září, které připadá na neděli.
Policie po dlouhodobějším sledování zatkla dva muže původem z Libanonu a z Gazy, kteří sháněli chemikálie, použitelné pro výrobu výbušnin.
Prohledala také prostory islámského sdružení v Berlíně, kam oba podezřelí docházeli, a vnikla i do jejich bytů v berlínských čtvrtích Kreuzberg a Neukölln.
Zatím není jasné, jak daleko muži v přípravě atentátů pokročili a co mělo být cílem jejich útoků.
Za dva týdny by měl do Německa přijet papež Benedikt XVI., takže bezpečnostní opatření v zemi jsou ještě přísnější.
Není to poprvé, co Němci odhalili pokus o útok, zorganizovaný radikály z Libanonu. Dva z nich v roce 2006 umístili nálože do vlaků na nádražích v Cáchách a Dortmundu.
VŠE O 11. ZÁŘÍ 10 LET POTÉ
Zde najdete speciální přílohu, kterou Aktuálně.cz připravilo k výročí teroristických útoků na USA.
Výbušniny ale byly špatně sestavené, takže neexplodovaly. Hlavní strůjce atentátu dostal doživotní vězení, motivací jeho činu byla pomsta za americko-britskou invazi do Iráku, které se však Německo neúčastnilo a ani ji nepodporovalo.
Spolkový ministr vnitra Hans-Peter Fridrich minulý týden řekl deníku Bild, že úřady evidují 128 potenciálních nebezpečných islamistických teroristů, žijících na území Německa a schopných zaútočit.
Zhruba dvacet z nich podle nich prošlo výcvikovými tábory v Afghánistánu nebo Pákistánu.
Desáté výročí útoků 11. září si Německo připomíná více než mnohé jiné evropské země, protože plán atentátů na New York a Washington se z velké části rodil v Německu.
Tři ze čtyř sebevražedných pilotů, kteří 11. září letadla řídili, žili a studovali několik let v Hamburku. Včetně Egypťana Muhammada Atty, neoficiálního šéfa takzvané hamburské buňky Al-Káidy.
Krvavých útoků, které zažily v následujících letech například Španělsko, Velká Británie nebo Turecko, ale zůstává Německo doposud ušetřeno.