Němci obvinili zakladatele Pegidy z podněcování nenávisti. Žadatele o azyl označil za "odpad"

ČTK ČTK
2. 10. 2015 15:36
Zakladatel a šéf německého hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) Lutz Bachmann byl obviněn z podněcování k nenávisti vůči imigrantům. Toho se měl dopustit tím, že před rokem označil uprchlíky a další žadatele o azyl za "dobytek" a "odpad". Podle drážďanského státního zastupitelství Bachmann svými výroky narušil veřejný klid, zaútočil na lidskou důstojnost uprchlíků a podněcoval k násilí. Pegida už téměř rok pořádá v Drážďanech demonstrace proti údajné islamizaci a přistěhovalcům. V dobách její největší slávy se protestů účastnilo až 25 000 lidí. S eskalací uprchlické krize hnutí ale opět nabývá na síle. Minulé pondělí se jeho demonstrace zúčastnilo asi 7500 lidí.
Lutz Bachmann.
Lutz Bachmann. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy