Němci nalezli v jeskyni 35 tisíc let starou flétnu

Martin Novák Martin Novák
27. 6. 2009 21:08
Primitivní insrtument je údajně nejstarším známým hudebním nástrojem na světě
Vstup do jeskyně Hohler Fels.
Vstup do jeskyně Hohler Fels. | Foto: Wikipedia

Berlín - Skupina německých a některých dalších archeologů zveřejnila v časopise Nature článek, ve kterém avizují převratný objev pro historii hudebních nástrojů a hudby vůbec.

Německý tým z univerzity v Tübingenu totiž našel v jeskyni na jihu země mezi dalšími předměty také primitivní flétnu, vyrobenou z ptačí kosti.

Objevil ji v lokalitě Hohler Fels, jeskynním komplexu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko.

Po podrobné analýze určil stáří na 35 tisíc let. To znamená, že se jedná dosud o nejstarší nalezený hudební instrument.

Důkaz o zručnosti a kreativitě

„Není o tom pochyb," řekl agentuře Associated Press člen týmu Nicholas Conard. Podle něj v jeskyni vědci nalezli také sošku ženy, která se rovněž může zařadit mezi nejstarší známé předměty, vytvarované do lidské podoby.

Conard tvrdí, že jde o důkazy kreativity prvotních lidí, kteří obývali Evropu ještě společně s neandrtálci.

Za dosud nejstarší známé hudební nástroje byly považovány rovněž flétny. Jedna nalezená v Rakousku je zhruba dvacet tisíc let stará, celá sada fléten nalezená ve Francii v Pyrenejích je ještě o něco starší.

Nález ve Slovinsku byl zpochybněn

S objevem údajně nejstarší flétny vyrukoval před čtrnácti lety archeolog Ivan Turk. Ptačí kost, která vypadala jako flétna, nalezl v jeskyni ve Slovinsku.

Předmět byl starý přibližně 45 tisíc let. Jiní archeologové jeho tvrzení zpochybnili s tím, že dírky v kosti byly způsobeny kousnutím jiného zvířete a nejedná se o vyrobený nástroj.

 

Právě se děje

Další zprávy