Centrum Grasse vyzvalo, aby se zřekl zákonem daného práva na ochranu osobních údajů, který znemožňuje pátrání v archivech.
"Požádali jsme Grasse o souhlas, abychom měli přístup ke klíčovým dokumentům a mohli zahájit vyšetřování," citovala agentura Reuters Efraima Zuroffa, ředitele Střediska Simona Wiesenthala v Jeruzalémě.
Chceme vědět víc, žádá Německo
Politické elity v Polsku zase od Grasse požadují, aby se dobrovolně zřekl čestného občanství města Gdaňsku, které mu bylo v uplynulých letech uděleno.
"Máme pocit, že Grassova interpretace je plná nejasností. Je na čase je vysvětlit," dodal Zuroff.
Wiesenthalovo centrum již údajně zaslalo německému literátovi dopis, v němž ho žádají o některá upřesňující fakta týkající se Grassova působení u SS. Například ve kterých složkách divize Frundsberg sloužil či zda měl kontakty s určitými členy elitních vojenských sil třetí říše.
Držitel Oskara čelí problémům
Grass patří mezi ikony německé levice, pacifisty a ke skupině poválečných autorů, kteří popisovali období nacismu, obtížná léta poválečné obnovy, společenské hnutí v 60. letech a znovusjednocení Německa.
Průlomem v jeho literární tvorbě byl především román Plechový bubínek z roku 1959, jehož filmová verze byla o dvacet let později korunována Oscarem. Při přiznání svého členství v SS v listu Frankfurter Allgemeine Zeitung zdůraznil, že se za svou minulost v těchto jednotkách postupem let čím dál tím více styděl.