Simona Fendrychová
Aktualizováno 31. 12. 2015 12:35
Nová antibiotika a vakcína proti ebole můžou zachránit tisíce lidských životů, štěňata narozená ze zkumavky zase ohrožené druhy zvířat. Světoví vědci přišli v roce 2015 s řadou významných objevů. Vybrali jsme 12 nejzajímavějších. Těch, které zahýbaly světem a na něž by se rozhodně nemělo zapomenout.
Umělé končetiny získají hmat
Tým vědců ze Standfordovy univerzity v Kalifornii vynalezl umělou kůži s flexibilními senzory, které dokáží zachytit dotek a na jeho základě vytvořit elektrický impulz. Tyto impulzy pak mohou informaci o dotyku přenést přímo do mozku.
Důležitým průlomem je, že narozdíl od předchozích pokusů vývoje protetických končetin dokáže nový dotykový systém přeměnit tlak na digitální signál.
V praxi to znamená, že by pacienti s umělými končetinami mohli znovu získat cit.
Impulzy se navíc stejně jako na opravdové kůži zrychlují v souvislosti s navýšením tlaku. Tato "kůže" je také schopna rozlišit celou škálu doteků - od lehkého poklepání prstem až po pevný stisk ruky.
Jako důkaz posloužil týmu přenos digitálního systému z umělé kůže na buňky v části mozku vyňatého z pokusné myši. Systém fungoval přesně podle očekávání. Dalším krokem budou pokusy na živých zvířatech.