Ammán - Historicky prvním nositelem ceny pro videovizionáře, kterou letos premiérově uděluje populární internetový server YouTube, se stane jordánská královna Rania.
Informuje o tom ve svém dnešním vydání list Jordan Times.
Laureátem YouTube Visionary Award se může stát ten, kdo portál určený ke sdílení obrazových záznamů vlastní i cizí výroby, využívá jako globální platformu k pozitivním sociálním změnám. Musí tak ovšem činit inovativním způsobem, který vybízí k zamyšlení.
"Královna Rania naprosto ukázkově bortí stereotypy a její videa na YouTube jsou skutečně inspirativní," prohlásil spoluzakladatel YouTube Chad Hurley. "Je pro nás radostí a ctí zároveň udělit jí tuto cenu, kterou si plně zaslouží."
Manželka jordánského monarchy Abdulláha II., která se dlouhodobě věnuje filantropickým aktivitám a zasazuje se za práva žen, spustila svůj kanál na YouTube v březnu letošního roku s cílem čelit mnoha stereotypům a předsudkům, které o Arabech a muslimech obecně ve světě panují.
Podívejte se na její videoposelství o arabských ženách:
"Pilotka, instalatérka, matka nebo ministryně - mnoho arabských žen má možnost volby a také ji využívá. Zbývá nám urazit ještě velký kus cesty, ale nezapomínejme, jak daleko už jsme došly," uvádí například ve svém krátkém videoposelství o postavení žen v arabském světě.
K dnešnímu dni si některé z Raniiných videí na YouTube pustilo přes tři miliony lidí a svůj komentář k nim připojilo více než 43 tisíc z nich.
Rania Al-Jasínová se narodila v roce 1970 v Kuvajtu palestinským rodičům. Poté, co na Americké univerzitě v Káhiře získala v roce 1991 titul z obchodního managementu, pracovala v egyptské metropoli pro Citibank a počítačovou firmu Apple.
V roce 1993 se na večírku seznámila s budoucím jordánským králem, tehdy ještě princem Abdulláhem bin Al-Husejnem. O dva měsíce později ohlásili zásnuby a za další tři měsíce se vzali. Mají spolu celkem čtyři děti.