Peking - Na 2.200 delegátů se sešlo v gigantickém Velkém lidovém paláci na sedmnáctém sjezdu Komunistické strany Číny, nejpočetnější politické strany světa. Má téměř sedmdesát miliónů členů.
Ze stěny sálu shlíží na účastníky sjezdu obrovský srp s kladivem, televize přenáší velkou část jednání živě.
Stranický sjezd se koná vždy jednou za pět let. Ten letošní má vytyčit strategii Pekingu hlavně v ekonomice a také určit nástupce současného prezidenta Chu Ťin-tchaa.
Koná se deset měsíců před událostí, kterou režim považuje za velmi prestižní: Olympijskými hrami v Pekingu.
Politické změny nebudou
Chu Ťin-tchao zahájil sjezd projevem dlouhým dvě hodiny a dvacet minut. Vyloučil v něm politické změny nebo i jen náznaky toho, že by se strana vzdala svého mocenského monopolu.
"Reformy se musejí uskutečňovat spořádaně a systematicky. Musíme udržet vůdčí roli strany. Ta je základem dalšího rozvoje," uvedl prezident.
Vyzval k razantnějšímu boji proti korupci a zmínil se o problému, který režim dlouhodobě trápí a považuje ho za hrozbu: rostoucí rozdíly mezi bohatými a chudými Číňany, rozestupující se sociální propast.
![Vůdci rudé Číny](http://cdn.xsd.cz/resize/526dd44c50c331f7aa1ff87e7b2d5b19_resize=576,432_.jpg?hash=e56cdec9d52991455895e517cfe997d5)
Vůdci rudé Číny
- Mao Ce-tung (1949 až 1976)
- Chua Kuo-feng (krátce po smrti Maa)
- Teng Siao-pching (1978 až 1992) (nebyl oficiálně předsedou strany)
- Ťiang Ce-min (1992 až 2002)
- Chu Ťin-tchao (od 2002)
"Životní podmínky většiny obyvatel se zlepšily, ale trend zvyšujících se rozdílů v příjmech nebyl odvrácen. Stále existuje mnoho velmi chudých lidí ve městech i na venkově. Je velmi těžké uspokojit zájmy všech, když jsou často velmi rozdílné," řekl prezident.
Armádě slíbil modernizaci a přísun nových, sofistikovaných zbraní. Zároveň nabídl Tchaj-wanu dialog pod podmínkou, že sám sebe uzná za součást Číny.
Kdo po Chuovi?
Na pozadí týden trvajícího sjezdu se spekuluje o tom, kdo by mohl být - zatím neoficiálně - určen za Chuova nástupce a příštího čínského prezidenta.
Největší šance prý mají stranický šéf ze Šanghaje Si Ťin-pching a bývalý předseda mládežnické organizace komunistů Li Kche-čchiang.
V neděli se bude volit nový Ústřední výbor strany, který má 198 členů. Politbyro, které přijímá zásadní rozhodnutí, se skládá ze dvaadvaceti politiků.
Sjezd se odehrává pod silnou armádní a policejní ochranou. Bezpečnostní složky zcela uzavřely Náměstí nebeského klidu v centru města a hlídkují i před hotely, kde delegáti bydlí.
Na náměstí bylo zatčeno několik lidí, kteří se chtěli se stížností obrátit na delegáty.