Největší metlou pro irácké civilisty jsou tajné popravy

Roman Gazdík
20. 4. 2009 12:48
Smrtonosnější než sebevražedné pumové atentáty je i spojencké bombardování

Boston - Většinu obětí irácké občanské války nemají na svědomí sebevražedné pumové útoky, které na sebe tradičně strhávají největší pozornost, ale mnohem systematičtější a cílenější sektářské popravy.

Studie uveřejněná v americkém lékařském časopise New England Journal of Medicine také ukazuje, že vůbec nejsmrtonosnější zbraní pro civilisty jsou letecké útoky. Každý z nich jich v průměru v Iráku zabil sedmnáct, o jednoho více než průměrný sebevražedný atentát.

Statistiky nejisté, trend jasný

Výzkumníci vycházeli ze statistik britské organizace Iraq Body Count (IBC), která pečlivě dokumentuje počty mrtvých Iráčanů během šestiletého konfliktu. Využívá k tomu zpráv médií a statistiky z nemocnic a márnic.

Přesný počet civilistů zabitých během iráckého konfliktu není znám, organizace IBC používá pouze ta čísla, která považuje za zcela hodnověrná. Sama však přiznává, že jí udávaný počet (91 358 mrtvých od začátku invaze 20. března 2003 do 19. března 2009) je zřejmě podsazený.

Kolik zemřelo v Iráku lidí? Nikdo neví
Kolik zemřelo v Iráku lidí? Nikdo neví | Foto: Reuters

Autoři studie však přes spory o celkový počet obětí tvrdí, že jejich výzkum spolehlivě zachycuje trendy, ke kterým během konfliktu docházelo.

"Myslím, že mnoho poprav, při kterých byli lidé mučeni, mělo za cíl vyhnat obyvatele z jejich domů," řekl agentuře AP Michael Spagat, jeden z autorů studie. "Mělo to šířit strach v srdcích lidí. Mnoho z toho byla jen nenávist a pomsta."

Třetina popravených mučena

Z celkového počtu 91 538 mrtvých udávaných IBC se studie vědců zajímala pouze o 60 481 zemřelých, kteří zahynuli během krátkých přestřelek, přesně identifikovaných poprav a bombových útoků.

Výzkumníci pominuli jak mrtvé pocházející ze samotné americké invaze a dvou útoků na město Fallúdža (10 027 mrtvých dle IBC), tak statistiky márnic, u kterých nebylo jasné, jak dotyční zemřeli (20 850 obětí).

Šíitské milice při bojích v Basře na jaře 2008
Šíitské milice při bojích v Basře na jaře 2008 | Foto: Reuters

K čemu tedy badatelé došli?

Z celkového počtu 60 481 sledovaných mrtvých mohou bombové atentáty "jen" za 14 procent obětí, naopak tajné popravy unesených a zajatých lidí za 33 procent. Téměř třetina popravených nesla známky mučení jako "modřiny, vyvrtané díry či popáleniny". Více než kvůli explodujícím bombám lidé umírali i při pouličních přestřelkách (20 procent mrtvých civilistů).

Ačkoliv autoři studie neříkají, kdo je za zabíjení odpovědný, podle pozorovatelů stojí za většinou sebevražedných bombových útoků sunnitští extremisté a popravy jsou dílem šíitských milic, které se za sebevražedné atentáty mstily.

Studie také implicitně podporuje názor, že jedním z hlavních důvodů opadajícího násilí v zemi je etnické vyčištění čtvrtí, které bylo dokončeno přibližně v té době, kdy v první polovině roku 2007 začaly do Iráku přijíždět americké posily (tzv. "nárůst", anglicky "surge") .

Nejsmrtonosnější zbraň - spojenecké letadlo

Pro státy Koalice mnohonárodních sil - Irák (MNF-I) může být zajímavá ještě další dílčí statistika. Studie totiž ukazuje, že vůbec nejsmrtonosnější zbraní jsou pro civilisty koaliční letadla.

Americká stíhačka F-22 Raptor
Americká stíhačka F-22 Raptor | Foto: Lockheed Martin

Ačkoliv může bombardování ze vzduchu jen za 4 procenta registrovaných úmrtí civilistů, průměrně při každém leteckém útoku zahynulo 17 nevinných Iráčanů, přičemž 46 procent obětí tvořily ženy a 39 děti.

Stejně smrtonosné (17 obětí na jeden útok) byly i kombinované pozemní a letecké operace. Při jednom sebevražedném útoku umíralo v průměru 16 civilistů. Jako přesnější než letecké bomby se ukázaly rakety odpalované z letadel (8 civilních obětí).

"Pokud letecká bomba usmrtila civilisty, zabila jich mnoho," píší autoři studie. "Z těchto zjištění se zdá jasné, že aby byla civilní populace uchráněna velkých obětí, ... měli by vojenští velitelé i civilní představitelé zakázat letecké bombardování v civilních oblastech, pokud nemůže být prokázáno, že jsou civilisté chráněni."

 

Právě se děje

Další zprávy