Nejtěžší je být matkou v Kongu, ukázala studie

Jana Černá
7. 5. 2013 21:08
Česko se v žebříčku organizace Save the Children umístilo na 24. místě
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Nejhorším místem, kde se žena může stát matkou, je Demokratická republika Kongo.

Na opačném konci žebříčku naopak stojí Finsko, ukázala studie přední neziskové organizace Save the Children.

Výzkum si všímal mnoha různých faktorů, jako jsou úroveň péče o těhotné, podíl úmrtnosti u novorozenců, průměrný příjem v dané zemi či úroveň vzdělání.

Data Britové sbírali v celkem 176 zemích, Česká republika skončila na 24. místě.

USA překvapily špatným výsledkem

Regionem, kde to mají matky během těhotenství, porodu a výchovy dětí vůbec nejtěžší, se stala subsaharská Afrika. Deset míst na chvostu žebříčku obsadily státy právě z této oblasti.

Jako druhé nejhorší se umístilo Somálsko, dále následovaly Sierra Leone, Mali, Niger, Středoafrická republika, Gambie, Nigérie, Čad a Pobřeží slonoviny.

Přední pozice naproti tomu opanovaly skandinávské země. Švédsko, Norsko a Island se v tomto pořadí umístily hned za prvním Finskem.

Dánsko, které je k zemím evropského severu tradičně rovněž přiřazováno, skončilo na šestém místě. Předběhli ho jen Nizozemci.

Dětská práce očima českých fotografek:

Organizace zdůrazňuje, že vůbec nejrizikovějším dnem - jak pro dítě, tak pro matku - je den porodu. V Somálsku, které má v tomto ohledu nejsmutnější statistiky, nepřežije první den 18 dětí z tisíce. Pro dalších devět afrických zemí je to 15 či více. Pro srovnání, v České republice nepřežije den svého narození jedno dítě z tisíce.

Statistika je překvapivá především u USA. Počet 11 300 zemřelých dětí v den narození za jeden rok představuje nejhorší výsledek v průmyslově vyspělých zemích. Na tisíc porodů zemřou první den tři děti.

Hlavní příčinou úmrtí matek a dětí v době těsně po porodu je v případě subsaharských zemí podvýživa, uvádí organizace. V USA může hrát roli velké množství předčasných porodů, je jím každý osmý.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 53 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy