Nejpozději v 64 letech. Slovensko bude mít pevnou hranici věku odchodu do důchodu

ČTK ČTK
28. 3. 2019 11:54
Slovensko zakotví horní hranici věku odchodu do starobního důchodu v ústavě. Ve čtvrtek to odhlasoval tamní parlament. Ekonomové upozornili, že opatření v budoucnu výrazně zhorší kondici veřejných financí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Podle schválené předlohy budou Slováci odcházet do penze nejpozději v 64 letech. Ženám se v závislosti na počtu vychovaných dětí zmíněný nejvyšší důchodový věk ještě zkrátí až o půldruhého roku.

Zavedení horní věkové hranice při odchodu do penze navrhli poslanci nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Předlohu při hlasování podpořilo 91 ze 143 přítomných poslanců, návrh podpořila část koalice a opozice.

Někdejší Ficova jednobarevná vláda prosadila před sedmi lety opatření, na jehož základě se na Slovensku od roku 2017 prodlužuje věk odchodu do penze v závislosti na průměrném věku dožití. Horní hranice důchodového věku původně určena nebyla. Pro letošní rok je důchodový věk na Slovensku stanoven až na výjimky na 62,5 roku a v příštím roce se posune o další dva měsíce.

Nezávislá rozpočtová rada upozornila, že zakotvení horní hranice věku odchodu do důchodu v budoucnu ohrozí udržitelnost veřejných financí. Pro zachování výše důchodů bude podle rady potřeba zvýšit povinné odvody nebo daně, aby stát dokázal pokrýt zvýšené výdaje penzijního systému.

Slovenská populace v posledních letech stárne. Důvodem je, že důchodového věku dosáhly početné populační ročníky poválečného babyboomu a že dříve v zemi výrazně klesla porodnost. Podle dřívějších odhadů by se Slovensko mělo postupně zařadit v EU mezi státy s nejstarší populací.

Hlasování ve slovenské sněmovně o takzvaném důchodovém stropu bylo od loňska opakovaně odkládáno kvůli tomu, že Směru-SD se původně nedařilo shromáždit pro svůj návrh potřebnou podporu alespoň 90 poslanců ze 150členné sněmovny. Ke změně slovenské ústavy je třeba souhlas až třípětinové většiny všech poslanců, zatímco ke schválení běžného zákona postačuje prostá většina zákonodárců přítomných na hlasování.

V České republice důchodová novela stanovila hranici pro odchod do penze na 65 let, věk ale může vláda časem upravovat podle průměrné doby dožití.

 

Právě se děje

Další zprávy