Nejnebezpečnější město na světě. Žena popsala útěk z bašty teroristů

Aktuálně.cz Lékaři bez hranic, Aktuálně.cz
28. 3. 2021 11:00
Válka jí vzala tři ze šesti dětí. Než město Rakka v roce 2014 ovládla skupina Islámský stát, živila se Fatima Al Ali prací na poli. S tou ale musela přestat. Čtyři měsíce nevyšla ze svého domu západně od centra města. Právě tuto oblast totiž tvrdě zasáhly koaliční nálety.
Lékaři bez hranic - Fatima | Video: Lékaři bez hranic

"Všude se ozýval hluk výbušnin. Koaliční letadla nás bez přestání bombardovala. To množství útoků bylo extrémní," vzpomíná Fatima. "Báli jsme se o svoje děti." 

Syrské demokratické síly podporované mezinárodní koalicí v čele s USA zahájily v červnu 2017 proti Rakce leteckou ofenzivu.

Deset let válečného konfliktu v Sýrii
Autor fotografie: Olympia / Facebook

Deset let válečného konfliktu v Sýrii

Válka v Sýrii vypukla 15. března 2011. Tento seriál vychází k příležitosti 10letého výročí syrské války. Lékaři bez hranic v zemi působili již od začátku konfliktu. Podporovali síť syrských lékařů, posílali do země další personál, opravovali nemocnice a kliniky, dováželi do země zdravotnický materiál a na dálku podporovali i další zařízení. Uplynulo celé desetiletí a miliony Syřanů potřebují pomoc i nadále. Proto zůstávají i Lékaři bez hranic.

Zdroj: Aktuálně.cz

Během tohoto měsíce týmy Lékařů bez hranic ošetřily v nemocnici ve městě Kobání -  vzdáleném asi dvě a půl hodiny jízdy od Rakky - 64 pacientů s válečnými zraněními. Nejvíce jich přicházelo z předměstských čtvrtí. Většinu z nich zranily miny, když z města prchali. 

Některým civilistům se sice podařilo utéct, 30 až 50 tisíc lidí ale ve městě zůstalo uvězněno. Bojovníci skupiny Islámský stát byli obklíčeni. Neváhali využít civilisty jako živé štíty. Většina bojů se tehdy odehrávala v centru města. 

Koalice zahájila intenzivní nálety a nerozlišovala bojovníky od civilistů. Pro běžné občany neexistoval žádný plán na evakuaci. Pozdější vyšetřování organizací Amnesty International a Airwars odhalilo, že koaliční bomby v Rakce zabily přes 1600 lidí. 

Obyvatelé Rakky se stali vězni ve svém vlastním městě. Museli snášet veřejné popravy, kterými je skupina Islámský stát zastrašovala, a přežít bezhohledné ostřelování svých domovů. Ti, kdo to dokázali, byli pak považováni za podporovatele islamistů a riskovali, že bez řádného soudního procesu skončí za mřížemi. 

Fatima s rodinou se také několikrát pokusila z Rakky utéct. Nakonec to přece jen vyšlo. "Když jsem konečně byla pryč, chválabohu, brečela jsem štěstím," dodává. Přechodně našli útočiště v uprchlickém táboře, kde Lékaři bez hranic poskytovali zdravotní péči. Pak odešli do Armanazu, města poblíž Idlíbu na hranici s Tureckem. 

 

Právě se děje

Další zprávy