Sebevražedný atentátník se v Somálsku odpálil v autě naloženém výbušninami, nejméně 20 mrtvých

ČTK ČTK
21. 8. 2016 11:00
Útočník s automobilem naloženým výbušninami se v neděli odpálil před budovou místní vlády ve městě Galkayo v autonomní somálské oblasti Puntland. Sebevražedný útok si vyžádal nejméně deset obětí včetně civilistů a příslušníků ozbrojených sil. K útokům, které si vyžádaly nejméně 20 mrtvých, se přihlásily islamistické milice Šabáb, které chtějí v oblasti zavést islámské právo šaría.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Mogadišo - Dva sebevražedné útoky v autonomní somálské oblasti Puntland si v neděli vyžádaly nejméně 20 obětí včetně civilistů a příslušníků ozbrojených sil. K útokům se přihlásily islamistické milice Šabáb, které chtějí v oblasti zavést islámské právo šaría.

Útočník s automobilem naloženým výbušninami se odpálil před budovou místní vlády ve městě Galkayo. "První vybuchla bomba na nákladním voze, zhruba o minutu později explodovalo další auto. Můj bratr byl přitom zraněn," řekl Reuters jeden z místních obyvatel. Svědkové taky mluví o zuřivé následné přestřelce.

Milice Šabáb napojené na teroristickou síť Al-Káida mají na svědomí většinu útoků, které se v Somálsku odehrají. Šabáb chce v oblasti takzvaného Afrického roku vytvořit islámský stát. V roce 2011 se vojákům mise Africké unie podařilo Šabáb vytlačit z Mogadiša a později i z většiny jižního a středního Somálska, které předtím ovládal.

Kalašnikov v ruce neznamená, že je někdo nebezpečný, ta zbraň se ale nesmí rozjet, říká o vyjednávání v zemích, jako je Somálsko, bezpečnostní expert Lékařů bez hranic Ondřej Horváth | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 52 minutami

Na hranici s Čínou přijeli evropští a asijští diplomaté, kteří opustili své mise v KLDR

Do čínského příhraničního města Tan-tung v pátek přicestovaly tři desítky diplomatů a jejich rodinných příslušníků, kteří odjeli ze svých misí v severokorejském Pchjongjangu. Informovala o tom agentura Kjódó, která byla události svědkem. Diplomaté podle ní přejeli přes most na hraniční řece Ja-lu (korejsky Amnokkang) autobusem.

Zhruba třicítka Evropanů a lidí z jihovýchodní Asie v KLDR vypadala tak, že se zřejmě potýkala s potížemi, jak si v Pchjongjangu zajistit živobytí, konstatovala japonská tisková agentura. Více podrobností ke vzhledu ani k národnostem diplomatů a jejich rodin neposkytla. Poznamenala však, že blokáda hranic v důsledku pandemie covidu-19 znemožnila Severní Koreji dovážet zboží pro denní potřebu.

Čínští pracovníci na celním úřadě oděni do ochranných obleků provedli u příchozích opatření s cílem zabránit šíření koronaviru, například jejich zavazadla postříkali dezinfekčním přípravkem, popsala Kjódó. Diplomaty nyní čeká dvoutýdenní karanténa v Tan-tungu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
Další zprávy