Sebevražedný atentátník se v Somálsku odpálil v autě naloženém výbušninami, nejméně 20 mrtvých

ČTK ČTK
21. 8. 2016 11:00
Útočník s automobilem naloženým výbušninami se v neděli odpálil před budovou místní vlády ve městě Galkayo v autonomní somálské oblasti Puntland. Sebevražedný útok si vyžádal nejméně deset obětí včetně civilistů a příslušníků ozbrojených sil. K útokům, které si vyžádaly nejméně 20 mrtvých, se přihlásily islamistické milice Šabáb, které chtějí v oblasti zavést islámské právo šaría.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Mogadišo - Dva sebevražedné útoky v autonomní somálské oblasti Puntland si v neděli vyžádaly nejméně 20 obětí včetně civilistů a příslušníků ozbrojených sil. K útokům se přihlásily islamistické milice Šabáb, které chtějí v oblasti zavést islámské právo šaría.

Útočník s automobilem naloženým výbušninami se odpálil před budovou místní vlády ve městě Galkayo. "První vybuchla bomba na nákladním voze, zhruba o minutu později explodovalo další auto. Můj bratr byl přitom zraněn," řekl Reuters jeden z místních obyvatel. Svědkové taky mluví o zuřivé následné přestřelce.

Milice Šabáb napojené na teroristickou síť Al-Káida mají na svědomí většinu útoků, které se v Somálsku odehrají. Šabáb chce v oblasti takzvaného Afrického roku vytvořit islámský stát. V roce 2011 se vojákům mise Africké unie podařilo Šabáb vytlačit z Mogadiša a později i z většiny jižního a středního Somálska, které předtím ovládal.

Kalašnikov v ruce neznamená, že je někdo nebezpečný, ta zbraň se ale nesmí rozjet, říká o vyjednávání v zemích, jako je Somálsko, bezpečnostní expert Lékařů bez hranic Ondřej Horváth | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 25 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy