"Nejhlubší dno." Fico s kolegy hecoval dav k vulgárním nadávkám Čaputové

Video ČTK Video, ČTK
3. 5. 2022 14:50
Přední slovenští politici i řada obyvatel země se zastali prezidentky Zuzany Čaputové, na kterou dav lidí na shromáždění opoziční strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) křičel vulgarity. Podle nahrávky demonstranty k verbálním výpadům povzbuzoval poslanec Směru-SD Ľuboš Blaha. Blahovi soud dříve zakázal kromě jiného označovat Čaputovou americkou agentkou či vlastizrádkyní.
Slovenští politici Robert Fico a Ľuboš Blaha ze strany SMER – sociálna demokracia vulgárně hovořili o prezidentce Zuzaně Čaputové. | Video: Facebook / Miroslav Žiak

Blaha na prvomájovém setkání představitelů Směru-SD s občany v Nitře na jihu země opakovaně vyzýval přítomných asi 2000 lidí, aby vyjádřili svůj názor na Čaputovou. Na jeho pokřik "americká" se z davu opakovaně ozývalo "ku*va".

Na pódiu byli v té době rovněž další představitelé Směru-SD včetně jeho předsedy a bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica, někteří se po zmíněném skandování usmívali. Sám Fico pak ve svém projevu rovněž použil vulgarismus, jak je vidět na videu v úvodu článku.

"Jejich jediným cílem je živit v lidech strach a vzbuzovat nenávist. Útočí na nejvyšší ústavní činitele. Nikoli ovšem v rámci politického zápasu, ale osobně a vulgárně. Neexistuje pro to žádná omluva. Styďte se," uvedl v reakci premiér Eduard Heger.

Podle šéfa slovenské diplomacie Ivana Korčoka vulgarismy a osobní urážky určené především hlavě státu a podněcování davu k nevraživosti na zmíněné akci přesahují i ty nejhorší představy.

Poslankyně Evropského parlamentu za Směr-SD Monika Beňová, která během zmíněných pokřiků rovněž stála na pódiu, se prezidentce omluvila. Zároveň tvrdila, že drtivá většina účastníků shromáždění nic nepřístojného proti Čaputové nekřičela.

Komentátor slovenského Deníku N Roman Pataj označil nadávky Směru za nejhlubší Ficovo dno. Podle něj bývalému premiérovi, kterému reálně hrozí trestní stíhání ve vazbě, zůstali už jen bezvýznamní a zbabělí spolustraníci.

Slovenská prezidentka vyjádřila poděkování za podporu a uvedla, že slušnost je možná tišší a mírnější, ale vůbec ne slabší.

Sám Blaha dnes kritiku zlehčoval. "Najednou na prvomájovém protestu někdo v davu vykřikne cosi škaredého na její blahorodí a rozzuřené kavárny na nás hážou kelímky ze Starbucksu. Směšné," napsal Blaha na sociální síti. Tvrdil, že by se nedivil, pokud by pokřikování vulgarismu místo slova "agentka" vůči Čaputové zorganizovala média.

Směr-SD se dlouhodobě vymezuje vůči Čaputové a Fico minulý týden ohlásil, že strana se musí zabývat hledáním kandidáta na prezidenta. Přímá volba hlavy státu je v zemi naplánována na rok 2024.

Čaputová v minulosti po slovních výpadech od Směru-SD řekla, že nehodlá dávat milosti lidem, kteří jsou blízcí opozici a kterým hrozí odsouzení. Po parlamentních volbách v roce 2020, které vyústily v odchod Směru-SD do opozice a ve změnu vlády, začala policie v různých kauzách stíhat vícero představitelů úřadů a institucí z doby vládnutí Směru-SD. Nyní je už stíhán také Fico, a to kvůli podezření ze zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům Směru-SD v době, kdy byla expremiérova strana u moci.

 

Právě se děje

Další zprávy