Nedaleko Atén zuří lesní požáry, evakuovat se už musely dvě obce

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 7. 2021 22:01
Evakuaci dvou obcí nedaleko Atén nařídily místní úřady kvůli lesním požárům, které v úterý vypukly severovýchodně od řecké metropole. Lidé v oblasti také dostali varování prostřednictvím sms zpráv, aby raději nevycházeli ven a zavřeli okna kvůli kouři z hořících lesů. Do úterního večera se ohně nepodařilo uhasit, uvedla agentura AFP. Kouř z požárů zahalil oblohu nad části Atén.
Požár zachycený ve městě Drosia nedaleko Atén.
Požár zachycený ve městě Drosia nedaleko Atén. | Foto: Reuters

Operace hasičů asi 30 kilometrů od Atén začala kolem poledne. Práci jim ale ztěžuje silný vítr a velmi teplý vzduch, který začal proudit do Řecka z Afriky. Podle šéfa civilní obrany Nikose Chardaliase se k večeru situace zlepšila, hasiči ale s plameny stále bojují. Zásahy jsou obtížnější i z tohoto důvodu, že se hasiči pohybují mezi domy. Na místě je zhruba 300 požárníků,vedle pozemních jednotek zasahuje i osm letadel a 12 vrtulníků. Pomáhají také dobrovolníci. Vyšetřovatelé prověřují, zda ohně někdo nezaložil úmyslně.

Podle řeckého tisku hasiči za posledních 24 hodin zasahovali v celé zemi u 40 lesních požárů. Vlna veder, kdy meteorologové očekávají na jihu Řecka teploty až 44 stupňů Celsia, má v Řecku trvat zhruba týden. 

Lidé v okolí obce Stamata severovýchodně od Atén dostali upozornění na mobilní telefony s odkazem na opatření, která mají v takové nouzové situaci dodržovat. Pokud se oheň blíží k jejich domu, nemají propadat panice a mimo jiné odstranit hořlavé materiály z okolí domu, zavřít okna, dveře a naopak otevřít branku či vrata, aby umožnili případný vstup hasičů. Také by měli přistavit žebřík k opačné straně domu, než se blíží požár.

V případě špatné viditelnosti by měli rozsvítit světla v domě i u domu. Pokud už plameny zasáhly dům a nelze ho bezpečně opustit, mají se všichni shromáždit v jedné místnosti, mít u sebe svítilny a dát mokré látky pod dveře.

V Řecku jsou v létě požáry vegetace poměrně časté. Jeden z nejničivějších lesních požárů zažilo Řecko v červenci 2018, kdy se kvůli vyprahlé půdě a silnému větru plameny rychle rozšířily kolem obce Mati východně od Atén a v dalším regionu západně od Atén. Zemřelo tehdy 102 lidí a další desítky utrpěly zranění.

Místní úřady i vláda kvůli tomu čelily kritice, že včas nevarovaly obyvatele před blížícím se ohněm a neprovedly rychlou evakuaci. Někteří tehdy upozorňovali i na problémy s nouzovou linkou 112, v některých oblastech nefungovalo zasílání varovných zpráv a problémy měl tehdy podle místních médií i systém automatické geolokace, tedy zjištění geografické polohy volajícího.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy