Nechtěl jít do Iráku, půjde za mříže

vid, Reuters
13. 4. 2006 18:50
Aldershot - Na osm měsíců do vězení půjde lékař britského letectva, který odmítl sloužit v Iráku. Byl také propuštěn z armády. Uvnitř ANKETA
Poručík britského letectva Malcolm Kendall-Smith, občan Velké Británie a Nového Zélandu. Odmítl jít bojovat v Iráku po boku USA, které přirovnal k hitlerovskému Německu
Poručík britského letectva Malcolm Kendall-Smith, občan Velké Británie a Nového Zélandu. Odmítl jít bojovat v Iráku po boku USA, které přirovnal k hitlerovskému Německu | Foto: Reuters

Sedmatřicetiletého poručíka letectva Malcolma Kendall-Smithe odsoudila pětičlenná porota důstojníků za "úmyslné a záměrné neuposlechnutí" celkem pěti rozkazů. Smith se nezúčastnil výcviku a přípravy a službu v Iráku a nakonec odmítl i odjezd do irácké Basry, kde měl sloužit jako lékař.

Kendall-Smith, který už sloužil nejen v Iráku, ale i Afghánistánu, hájil svou neposlušnost tím, že považuje operaci v Iráku za mezinárodní zločin a že se na ní tedy nemohl žádným způsobem účastnit.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Přečtěte si, jak působí válka v Iráku na vojáky:

Vyslala Británie vojáky legálně? Soud nerozhodl

Mnozí od případu očekávali také verdikt o tom, zda vyslání britských vojáků do Iráku bylo legální. O tom však soudce Jack Bayliss nakonec nerozhodl; prohlásil, že otázka legálnosti samotné invaze není relevantní.

Soudce zdůvodnil rozsudek tím, že přítomnost britských jednotkek v Iráku byla legální v roce 2005, kdy měl Smith odjet, protože tehdy už měly k operaci mandát OSN.

Soud nakonec Kendall-Smithe poslal na osm měsíců do žaláře - jako důstojník si bude muset odsedět trest v civilním vězení. Byl také propuštěn ze služeb britského letectva a navíc bude muset zaplatit ještě 20 tisíc liber (asi 800 tisíc korun) za svou obhajobu.

Británie stáhne na jaře 800 svých vojáků z Iráku. Tvrdí ale, že to ještě není začátek definitivního stahování celkem 8000 vojáků, které v této zemi rozmístila
Británie stáhne na jaře 800 svých vojáků z Iráku. Tvrdí ale, že to ještě není začátek definitivního stahování celkem 8000 vojáků, které v této zemi rozmístila | Foto: Reuters

Právník obhajoby Justin Hugheston-Roberts po vynesení rozsudku oznámil, že jeho klient se odvolá.

Armáda není sebranka, řekl soudce

"Poslušnost k rozkazům je základem jakékoliv disciplinované síly. Odepření poslušnosti znamená, že síla není disciplinovaná síla, ale že to je jen sebranka," prohlásil soudce. "Ti, kteří nosí uniformu královny, si nemohou vybírat, který rozkaz splní."

Vojákův právník popsal Smithe jako "muže, který má velkou morální odvahu" a který jen ustoupil ze své zásady. Soudce však namítl, že když se mu nelíbila válka v Iráku, mohl armádu už dříve opustit, jako to před měsícem udělal jiný příslušník letectva Ben Griffin.

"Nepožádal jste o propuštění. Místo toho jste i nadále pobíral svůj nezasloužený plat," řekl soudce Bayliss odsouzenému vojákovi.

Voják před soudem napadal USA

Soud probíhal dva dny a žalovaný Kendall-Smith byl zároveň jediným svědkem. Ve svých proslovech často mluvil o tom, že USA, jichž je Británie spojencem, je na morální úrovni nacistického Německa. Samotné žalobce nařknul ze spoluúčasti na zločinu páchaném v Iráku.

Soudce Bayliss Smithovi řekl, že si sám uškodil svým svědectvím.

"Podle názoru soudu jste se chtěl stát mučedníkem. Předvedl jste takovou dávku arogance, která se jen tak nevidí," vytkl soudce odsouzenému vojákovi.

 

Právě se děje

Další zprávy