Nechme už stěhování, žádá místopředseda europarlamentu

Petr Jemelka Petr Jemelka
10. 2. 2011 16:35
Pokud by se europarlament nestěhoval 12X ročně, ušetřilo by se prý 250 milionů eur
Francouzi si na "svém" europarlamentu potrpí
Francouzi si na "svém" europarlamentu potrpí | Foto: Reuters

Brusel - Místopředseda Evropského parlamentu a člen liberální frakce Edward McMillan-Scott z Velké Británie dnes v Bruselu představil rozsáhlou studii, která ukazuje, kolik by unie ušetřila, kdyby se europoslanci dvanáctkrát ročně nestěhovali do Štrasburku.

McMillan-Scot zároveň vyzval k první oficiální diskuzi o tom, o čem už se v kuloárech a na veřejnosti mluví dlouhou dobu, tedy zda Evropský parlament skutečně potřebuje dvě sídla.

Stávající model, který vznikl jako kompromis, jenž měl vynahradit Francii fakt, že všechny podstatné instituce sídlí v Bruselu a symbolizovat německé-francouzské poválečné smíření, už je podle předkladatele studie přežitkem.

Kromě toho, že jsou přesuny europoslanců a administrativních pracovníků ztrátou času a zbytečně škodí životnímu prostředí, přijde evropský rozpočet ročně o stovky milionů eur.

"Evropský parlament každý rok vyhodí z okna asi 200 - 250 milionů eur," řekl před nedávnem ČTK český europoslanec za ODS Jan Zahradil. Jeden přesun do Štrasburku, který leží na hranicích Francie a Německa, podle něj vyjde na půl miliardy korun.

Součástí studie byla anketa mezi 2 260 europoslanci a dalšími zaměstnanci Evropského parlamentu. Vyplněných dotazníků se vrátilo 416 a v 88 procentech případů se respondenti vyjádřili  pro zrušení systému dvou sídel. 91 procent z těch, kteří by byli pouze pro jedno sídlom, by pak hlasovalo pro umístění europarlamentu v Bruselu.

S tím, aby se neustálé přesouvání europarlamentu zastavilo, nicméně v dohledné době počítat nelze. K tak významné změně je totiž třeba souhlas všech členských zemí, tedy i Francie, která nechce o svých dvanáct eurozasedání ročně přijít.

 

Právě se děje

Další zprávy