Nečekaný pád z výsluní: Antisemita zjistil, že je Žid

ČTK ČTK
15. 8. 2012 12:30
Csanád Szegedi byl vycházející hvězdou extrémně pravicového Jobbiku, teď přišel pád
Csanád Szegedi, antisemita, jenž objevil své židovské kořeny
Csanád Szegedi, antisemita, jenž objevil své židovské kořeny | Foto: Jobbik

Budapešť - Csanád Szegedi byl vycházející hvězdou maďarské krajně pravicové strany Jobbik.

"Proslavil" se nevybíravými komentáři na adresu Židů. Obviňoval je z toho, že "vykupují" Maďarsko, nadával na "židovství" maďarské politické elity a tvrdil, že Židé znesvěcují národní symboly.

Pak ale přišlo odhalení, které ho z jeho pozice na ultranacionalistickém výsluní smetlo: Szegedi je sám Žid, napsala agentura AP.

Vyděděnec

Po týdnech, co se na internetu šířily zvěsti o jeho původu, Szegedi v červnu přiznal, že jeho prarodiče ze strany matky byli Židé, což podle židovské zásady znamená, že on je jím také. Od té doby se tento třicátník stal v Jobbiku vyděděncem a s jeho politickou kariérou to jde z kopce.

U kořenů dramatu tohoto muže je nahrávka z roku 2010 ze schůzky Szegediho s někdejším odsouzencem. Szegedi připouští, že se setkání uskutečnilo, ale tvrdí, že nahrávka byla pozměněná; Jobbik ji považuje za pravou. Zločinec na ní konfrontuje Szegediho s důkazy o jeho židovských kořenech. Szegedi mu za to, že si tajemství nechá pro sebe, nabízí odměnu.

Szegedi pod nátlakem minulý měsíc odstoupil ze všech stranických funkcí a vzdal se členství v Jobbiku. Straně to ale nestačilo: minulý týden ho požádala, aby odešel i z Evropského parlamentu. Jobbik tvrdí, že jde o podezření z úplatkářství, ne o jeho židovský původ.

Zakázaná garda

Jobbik logo
Jobbik logo | Foto: Aktuálně.cz

Szegedi v roce 2007 patřil k zakládajícím členům Maďarské gardy, jejíž černé uniformy a pruhované vlajky připomínaly Šípové kříže, nacistickou stranu, která vládla ke konci druhé světové války a měla na svědomí životy tisíce Židů. Během holocaustu zahynulo celkem 550 tisíc maďarských Židů, většina z nich byla zavražděna v koncentračních táborech.

Maďarská garda byla v roce 2009 soudně zakázána. Tou dobou byl už Szegedi členem Jobbiku. Brzy se stal jednou z jeho nejznámějších tváří. Od roku 2009 je europoslancem.

Odhalení pravdy o Szegediho původu má dopad na jeho podnikání. Jeho někdejší spolustraník Gábor Szabó opouští internetovou stránku nabízející zboží s maďarskou nacionalistickou tematikou, kterou vlastní spolu s Szegedim.

Na nahrávce z roku 2010 bývalý odsouzenec Zoltán Ambrus říká Szegedimu, že má doklady o tom, že je Žid. Pravicový politik působí, že je novinkou upřímně zaskočený - a nabízí Ambrusovi evropské peníze a možnost práce u EU výměnou za mlčení. Ambrus evidentně úplatek odmítl.

Tvrdí, že rozhovor nahrál v rámci vnitrostranického boje v Jobbiku, jehož cílem bylo vystrnadit Szegediho z postu šéfa lokálních stranických struktur.

Reakce strany byla rychlá. "Nemáme na výběr než ho požádat, aby se vzdal mandátu v europarlamentu," řekl šéf Jobbiku Gábor Vona. "Jobbik nevyšetřuje původ svých členů, ale bere v úvahu to, co udělali pro národ."

Szegediho případ není ojedinělý: téma holocaustu bylo v Maďarsku během komunismu tabu, mnoho přeživších si raději nechávalo své příběhy pro sebe. Szegedi, který byl vychován jako presbyterián, se ke svým židovským kořenům přiznal v červnu v rozhovoru pro maďarskou zpravodajskou televizi Hír TV a týdeník Jobbiku.

Maďarská garda.
Maďarská garda. | Foto: Reuters

Řekl, že po schůzce s Ambrusem dlouho mluvil se svojí babičkou, která mu vyprávěla o historii jejich rodiny, že to byli ortodoxní židé. "Tehdy mi došlo, že moje babička opravdu je Židovka," řekl Szegedi v Hír TV. "Byla v Osvětimi a Dachau a přežila jako jediná z široké rodiny."

Cesta do Osvětimi

V interview s Hír TV Szegedi popřel, že by kdykoliv dělal antisemitská prohlášení, ale skutečnost je jiná. Koncem roku 2010 se třeba nechal slyšet, že "krajní pravici vadí na Židech to, že židovští umělci, herci a intelektuálové znesvětili maďarské národní symboly, jako je svatoštěpánská koruna."

Szegedi se nedávno setkal s ortodoxním rabínem Slomó Kövesem. "Jako rabín mám povinnost přijmout každého, kdo je v krizové situaci, a především Žida, který se právě dozvěděl o svých předcích," vysvětlil Köves.

Během schůzky se Szegedi omluvil za své výroky, které mohly členy židovské komunity urazit, a slíbil, že se vypraví do Osvětimi. Köves rozhovor označil za "náročný a duchovně stresující", ale doufá v dobrý výsledek.

Zda se Szegedimu přehodnocování, poznávání a náprava podaří, záleží především na něm samém, dodal rabín.

 

Právě se děje

Další zprávy