Ne flash, jen Gordon: Brown prý není zachráncem světa

Roman Gazdík
15. 10. 2008 12:30
Popularita britského premiéra jde v krizi nahoru
Brown ve středu s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem
Brown ve středu s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem | Foto: Reuters

Londýn - Britský premiér Gordon Brown je považován spíše za technokrata než politika a pozornost médií příliš nevyhledává, nyní je mu však navýsost příjemná. Pomáhá mu totiž zastavit hrozivý propad předvolebních preferencí.

Právě Brown je na nynějších jednáních EU v Bruselu o finanční krizi v centru pozornosti. Na jejich začátku vyzval k reformě světového finančního systému i Mezinárodního měnového fondu, který "musí být přebudován, aby vyhovoval modernímu světu".

A ve svém živlu byl už v předvečer jednání na úterní tiskové konferenci v Londýně. Poučoval novináře o příčinách současné finanční krize a chválil kroky své vlády, ke kterým se uchýlily i ostatní země.

Kariéra bývalého ministra financí v kabinetu Tonyho Blaira se zdála být po roce klesající podpory voličů zpečetěna. Obrat však přišel ve chvíli, kdy Brownův tah nasypat 50 miliard do skomírajícího finančního sektoru a znárodnit banky začaly napodobovat i ostatní státy.

Brown zachránce

"Zachránil Gordon Brown světový finanční systém?" ptal se v nedělním komentáři pro New York Times čerstvý nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman. "Brown a ministr financí Alistair Darling definovali charakter celosvětového záchranného pokusu, s dalšími bohatými národy ve vleku."

Podle Krugmana se vedoucí role v takovéto krizi očekává od většího hráče, tedy Spojených států, a americký ekonom za nedostatek iniciativy amerického ministra financí Henryho Paulsona kritizoval.

Paulson totiž nejdřív "znárodňování" odmítal, ale nakonec učinil to samé co Brown a v úterý USA oznámily, že poskytnutí kapitálu bankám výměnou za vlastnické podíly podpoří. Bude je to stát 250 miliard dolarů.

Zkušený Brown a "nováček" Cameron

Brownova oblíbenost nyní v průzkumech roste, a přestože stále zaostává za svým konzervativním konkurentem Davidem Cameronem, iniciativa je nyní v premiérových rukou.

Podobně jako v případě boje o americké prezidentství, i mezi britskými rivaly se politický boj odvíjí na ose zkušenost-změna.

Na rozdíl od "zkušeného" republikána Johna McCaina, který ale v ekonomických otázkách tápe, je však Brown považován za skutečného experta. Ve funkci ministra financí byl koneckonců deset let.

"Teď není čas na nováčka," prohlásil sedmapadesátiletý Brown v úterý v narážce na dvaačtyřicetiletého Camerona.

Britové neztrácejí humor ani v dobách krize. V Londýně si můžete koupit bonbony "Úvěrová krize".
Britové neztrácejí humor ani v dobách krize. V Londýně si můžete koupit bonbony "Úvěrová krize". | Foto: Reuters

"Definovali jsme problém jako posílení bank, takže se mohou vyrovnat se špatnými aktivy," řekl premiér. "Jsem potěšen, že země na celém světě se k těmto návrhům také uchýlily."

Brown podle britského listu Times přímo jmenoval evropské státy, Austrálii, Nový Zéland a USA.

Ne flash, jen Gordon

Pokud bude Brownův postup skutečně úspěšný, mohlo by mu to podle komentátorů pomoci před volebním krachem, který ho - jak se zatím zdálo - za rok a půl čeká.

Změna nálad ohledně britského premiéra byla patrná i z otázek reportérů. Jeden z nich se v narážce na Brownovo volební heslo "Not flash, just Gordon" (ne blesk, jen Gordon) dotázal, jestli by se už nyní k superhrdinovi Flashi Gordonovi zachraňujícímu svět premiér přirovnal.

"Jenom Gordon. Jenom Gordon, ujišťuji vás," namítl se svou obvyklou strohostí Brown a podle reportérů přitom zčervenal.

 

Právě se děje

Další zprávy