Návrh odstranit Lenina z nádraží pobouřil komunisty

Martin Novák Martin Novák
23. 7. 2009 4:00
Ruské dráhy zvažují přejmenovat Leningradské nádraží v Moskvě
Foto: Martin Novák

Moskva - Ruské dráhy si znepřátelily komunistickou stranu. Na veřejnost se dostal návrh, že vedení drah hodlá vrátit původní název nejstaršímu moskevskému nádraží.

Nyní se jmenuje Leningradské. Původní název zněl Nikolajevské. Na památku cara Mikuláše I., za jehož vlády bylo nádraží v roce 1842 postaveno. Mikuláš I. vehementně podporoval vznik a rozvoj železnice v Rusku.

Komunisté a další příznivci levice ale okamžitě dráhy zasypaly protesty. „Je to ideologická provokace s cílem vyvolat politickou konfrontaci," uvedl místopředseda Komunistické strany strany Ruské federace Ivan Melnikov.

Komunisté jsou druhou nejsilnější stranou v parlamentu, v posledních volbách získali necelých 12 procent hlasů.

Ulice v mnoha městech stále nesou Leninovo jméno. V Rusku, na Ukrajině i v dalších státech bývalého SSSR.
Ulice v mnoha městech stále nesou Leninovo jméno. V Rusku, na Ukrajině i v dalších státech bývalého SSSR. | Foto: Martin Novák

Původní informace z 9.července zněla, že Ruské dráhy již o změně rozhodly. S tím, že je nesmyslné, aby se stanice jmenovala Leningradská, když samotný Leningrad se už v roce 1991 vrátil k předrevolučnímu názvu Petrohrad.

Po vlně protestů a kritiky ale společnost vydala tiskové prohlášení, že nic ještě není jisté a jedná se pouze o nezávazný návrh.
„Omlouváme se za nedopatření, kterým se interní zpráva dostala na veřejnost," stojí v prohlášení.

Přestože Lenin už není v Rusku oslavován coby polobůh, jak tomu bylo za časů Sovětského svazu, stále má dost zastánců.

Ačkoliv Prezident Boris Jelcin a dokonce i Vladimír Putin údajně uvažovali o zrušení mauzolea na Rudém náměstí a o uložení Leninových ostatků v rodinném hrobě v Petrohradu, v obavách z nepokojů tak neučinili.

Návštěvník si fotografuje obraz Vladimíra Iljiče Lenina v Národní umělecké galerii v Sofii. Galerie otevřela expozici věnovanou totalitnímu umění.
Návštěvník si fotografuje obraz Vladimíra Iljiče Lenina v Národní umělecké galerii v Sofii. Galerie otevřela expozici věnovanou totalitnímu umění. | Foto: Reuters

V mnoha ruských městech dál stojí Leninovy sochy a busty, mnoho ulic a náměstí stále nese revolucionářovo jméno.

Jeho socha je i ve vestibulu Leningradského nádraží, odkud vyrážejí z Moskvy vlaky do Petrohradu a dalších měst na severozápadě Ruska.

Podle ruského tisku je šéf Ruských drah Vladimír Jakunin silně věřícím křesťanem a sdílí tak odpor pravoslavné církve k oslavování sovětských a komunistických osobností. Rád by údajně v prostrách nádraží postavil pravoslavnou modlitebnu.

Církev byla v dobách SSSR potlačována, v posledních dvou desetiletích se ale snaží získat v Rusku zpět ztracený vliv.


 

 

Právě se děje

Další zprávy