Damašek - Minimálně 71 civilistů - včetně čtyř dětí a jedné ženy - přišlo za posledních 24 hodin o život při náletech syrské armády na rebely ovládanou východní Ghútu nedaleko Damašku. Dalších 325 lidí utrpělo zranění.
S odkazem na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která dění v Sýrii dlouhodobě monitoruje, o tom informovala agentura Reuters.
Syrská armáda obléhá východní Ghútu od roku 2013. Jde o poslední větší území v blízkosti syrské metropole, které mají pod kontrolou odpůrci syrské vlády.
Podle SOHR se boje v Ghútě stupňují od nedělního večera. O té doby tam bylo zraněno 325 osob. Syrská armáda pondělní zprávy o desítkách obětí nekomentovala.
Podle opozičních zdrojů vláda poslala do oblasti posily, protože připravuje širší ofenzivu proti povstalcům. "Režim východní Ghútu intenzivně bombarduje, protože připravuje pozemní ofenzivu," řekl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.
Východní Ghúta byla minulý týden dějištěm náletů, bojuje se rovněž v Idlibu, na severu země v Afrínu a na východě v Dajr az-Zauru.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn začátkem měsíce oznámil, že mezi 4. a 9. únorem přišlo v Sýrii o život 277 civilistů a více než 800 lidí bylo zraněno. Podle agentury AFP se syrská armáda chystá zahájit ve východní Ghútě pozemní ofenzivu.
Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura minulý týden v proslovu k Radě bezpečnosti OSN řekl, že Sýrie se v důsledku bombardování povstalci ovládané východní Ghúty a Idlibu ocitá v jedné z nejnebezpečnějších etap války.
O Idlibu v pondělí telefonicky hovořili prezidenti Turecka a Ruska Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin. Podle zdroje z Erdoganova paláce se dohodli na zřízení nových pozorovatelských stanovišť v Idlibu.
Provincie Idlib leží na severozápadě Sýrie a jako jediná nepodléhá kontrole syrské vlády, ale povstalců a radikálních skupin.