"Vy jste velmi zlý člověk, kterého někdo úkoluje, a věřte mi, že přijdu na to kdo," říká podnikatel Kuciakovi na nahrávce 5. září 2018, tedy necelý půlrok před vraždou. "Můžete si být jistý, že se vám osobně, pane Kuciaku, začnu speciálně věnovat. Vám a vaší osobě, vaší matce, otci a sourozencům," dodává a popírá, že by šlo o výhrůžku.
"Jakmile zjistím nějakou špínu, nějaké přešlapy u vás, u celé vaší rodiny… každý má něco za nehty, buďte si jistý, že to zveřejním tak jako vy," popisuje Kočner na nahrávce a hovoří o tom, že založí internetovou stránku, kde informace o novináři a jeho blízkých zveřejní.
Kuciak poté na Kočnera podal trestní oznámení, byl dokonce vypovídat na policii, případ byl ale několikrát přeložen na jiné oddělení prokuratury a uzavřen byl bez vznesení jakéhokoli obvinění až po Kuciakově smrti. Nahrávku podle serveru Aktuality.sk přezkoumávala také slovenská Národní kriminální agentura, ani tak však žádné obvinění nevznesla. Kuciakovi rodiče se proti jejím závěrům odvolali, jejich stížnost ale byla zamítnuta.
Společensky nevhodné, nikoli vyhrožování
"Verbální projev podezřelého Mariána Kočnera vůči Jánu Kuciakovi možno hodnotit jako společensky nevhodný, avšak nenaplnil znaky skutkové podstaty přečinu nebezpečného vyhrožování," uvedla loni v dubnu bratislavská prokuratura.
V případu vraždy Kuciaka a jeho snoubenky byli dosud obviněni čtyři lidé, Kočner mezi nimi není. Od loňského června je však ve vazbě kvůli kauze s falšováním směnek.
Podle policie jde o vykonavatele nájemné vraždy Tomáše Szabóa, druhotnou objednavatelku zločinu Alenu Zsuzsovou, řidiče, který Szabóa vezl, Miroslava Marčeka a zprostředkovatele Zoltána Andruskóa. Zsuzsová má však ke Kočnerovi blízko, existují navíc důkazy, že podnikatel nechával Kuciaka a další novináře sledovat.
Od vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, kteří byli zastřeleni v obci ve vesnici Veľká Mača, uplyne na konci února rok. Motiv vraždy dle policie souvisel s Kuciakovou prací. Událost poté vyvolala na Slovensku největší protesty od roku 1989, které vyvrcholily politickou krizí a odstoupením slovenského premiéra Roberta Fica, ministra vnitra a policejního prezidenta.