Nabarvená bída putinovského Ruska: "Kdyby nás věšeli, ještě si přineseme provaz."

Video Video
15. 6. 2021 7:00
V carském Rusku to bývalo ženské vězení, nyní je to ale domov pro chudé rodiny, které nemají kam jít. I když se má jednat o dočasné ubytování, obyvatelé tráví roky uprostřed rozpadajících se, špatně osvětlených chodeb a čekají na trvalé bydlení.
V carském Rusku to bývalo ženské vězení, nyní je to ale domov pro chudé rodiny, které nemají kam jít. Na trvalé bydlení čekají věčnost. | Video: Rádio Svobodná Evropa

"Když jsme se nastěhovali, nebyl tam žádný nábytek. Ani postel. Je potřeba vyměnit okna s plastovými rámy. Řekli: "Na vlastní náklady." V pokoji nebylo žádné světlo," popisuje v reportáži obyvatelka domu Anna Smirnová.

"Lidé zde ztratili veškerou naději. Kdyby měli naději, dali by se dohromady a něco udělali. Ale co máme místo toho? Když Putin řekne: 'Zítra přijďte na Leninovo náměstí, všechny vás pověsíme,' tak se můžete vsadit, že se někdo zeptá: 'Musíme si přinést vlastní provaz?' tvrdí další obyvatelka ubytovny Jelizaveta Gorová.

 

Právě se děje

před 25 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy