Na thajsko-kambodžské hranici se vyvolávali duchové

Pavel Vondra
1. 8. 2008 16:00
Rituál u Preah Vihear: černá magie, či politická lest?
Kambodžská první dáma Bun Rany, manželka premiéra Hun Sena, zapaluje svíci během buddhistického ceremoniálu u chrámu Preah Vihear
Kambodžská první dáma Bun Rany, manželka premiéra Hun Sena, zapaluje svíci během buddhistického ceremoniálu u chrámu Preah Vihear | Foto: Reuters

Preah Vihear - Přestože se Thajsko a Kambodža už v pondělí dohodly, že stáhnou své vojenské kontingenty z prostoru starobylého chrámu Preah Vihear a jeho nejbližšího okolí na společné hranici, o něž obě země vedou teritoriální spor, vojáci dosud zůstávají na svých místech.

A vzájemné provokace pokračují. Zatím posledním gestem vzdoru jedné ze stran se stala dnešní ceremonie přímo v prostorách historické památky, jejíž nedávné zařazení na seznam Světového dědictví UNESCO vleklý spor oživilo.

Návštěva první dámy

Skupina kambodžských vládních činitelů v čele s manželkou premiéra Hun Sena, Bun Rany, přiletěla do pohraničního pohoří Dangrek v helikoptéře, aby se na místě pomodlila ve společnosti buddhistických mnichů "za úspěch při obraně kambodžského teritoria".

Jen několik metrů opodál se přitom v uplynulých dnech rozmístilo na čtyři sta thajských vojáků s dělostřeleckou baterií. Kambodžská armáda má v oblasti dvojnásobný kontingent, a ani jedna ze stran podle všeho nehodlá začít se stahováním, dokud tak neučiní protivník.

"První dáma se obrátila na duchy našich předků, aby pomohli uchránit Preah Vihear a vypudili nepřítele," řekl reportérům po ceremonii kulturní zmocněnec kambodžské vlády Min Khin.

Jedna ze skupin, které vedou kampaň za uznání thajských nároků na zdejší hinduistický chrám, který vznikl v 9.-11. století za dob Khmérské říše, to označila za "černou magii", která má nejen ubránit chrám, ale také oslabit Thajsko.

Thajská média si také všímají skutečnosti, že ceremonie probíhala během zatmění slunce. Někteří astrologové v sousední thajské provincii Si Sa Ket pak údajně obyvatele vyzvali, aby "kletbu" zrušili tím, že se oblečou do šatů žluté barvy.

Kdo couvne jako první?

I když Preah Vihear podle rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora z roku 1962 skutečně patří Kambodži, Thajsko se s verdiktem nikdy nesmířilo. Soudci navíc rozhodovali jen o nároku na chrám, nikoli o sporném teritoriu o rozloze necelých pěti kilometrů čtverečních v jeho bezprostředním okolí.

Podle pozorovatelů nynější vyostřená fáze sporu uvízla ve slepé uličce, protože ani jedna ze stran nechce vypadat jako ta slabší, která se stahováním vojáků začne.

Kambodžští vojáci u chrámu Preah Vihear
Kambodžští vojáci u chrámu Preah Vihear | Foto: Reuters

Vláda thajského premiéra Samaka Sundaraveje se kvůli celé záležitosti dostala doma pod tlak opozice i veřejného mínění a chce si stůj co stůj zachovat tvář.

Tím, kdo by si mohl dovolit couvnout jako první, je tak spíše Kambodža, kde o víkendu postkomunistická Kambodžská lidová strana v čele s premiérem Hun Senem bez problémů obhájila mandát.

Bývalý bojovník Rudých Khmerů bývá často označován za ztělesnění politické prohnanosti i bezskrupulóznosti. K moci se dostal ve svých 33 letech s podporou Vietnamu, dnes je mu 57 let a kdysi se nechal slyšet, že neodstoupí dřív než v devadesáti.

Jak ale naznačuje dnešní "mírová" mise jeho manželky, doprovázené na místo těžce vyzbrojenou ochrankou, Hun Sen zřejmě není v rozpoložení, které by nahrávalo uzavírání kompromisů.

 

Právě se děje

Další zprávy